סיכום להרצאה 115: תפיסות, נחישות, אהבה כהיבטים של תודעה – הנתיב להתמרה

סיכום להרצאה 115: תפיסות, נחישות, אהבה כהיבטים של תודעה

[print-me]
24 במאי, 1963
סיכמה: ליאורה ורדי

מאז שחר האנושות אנשים חיפשו ביטחון. חוסר הביטחון הוא אולי הגורם התורם ביותר לאומללות. זה קורה משום שאתם רוצים לסלק את הפחדים, החרדות וחוסר הוודאות ע"י גורמים מבחוץ ולא על ידי עבודה פנימית.

לאחר שמושג ביטחון חומרי, אנשים מגלים שישנו סוג של חוסר ביטחון שהם לא יכלו לזהות כל עוד הם היו עסוקים בצד החומרי של החיים. אך מגיע רגע שהם לא יכולים יותר לחמוק מעימות עם חוסר הביטחון הפנימי. הדרך הריאלית היחידה להתמודד עם חוסר הביטחון שלכם היא להתייצב מולו, להודות בו ולקבל אותו. זו ההתחלה. לאחר מכן יש למצוא תשובות פנימיות על ידי הבנת השגיאות הפנימיות והתפיסות השגויות. רק זה יביא לביטחון אמיתי שיעמוד בסערות החיים.

כיצד אתם יכולים לאהוב אם אינכם מרגישים בטוחים? זה לא בדיוק אפשרי. יש דרגות, זו לא שאלה של או-או. ישנם תחומים בהם האדם מרגיש לא בטוח ולכן אינו יכול לאהוב.  הבסיס לאהבה בריאה הוא אהבה עצמית. אם אינכם בטוחים, אינכם בוטחים בעצמכם. ואם אינכם בוטחים בעצמכם, כיצד תוכלו לאהוב את עצמכם? וכאשר אינכם אוהבים את עצמכם, אינכם יכולים לאהוב אחרים.

ישנם שלבים שונים של אהבה:

הנמוך הוא אהבה לאובייקטים דוממים. יש אנשים שהצורך הפנימי שלהם אינו עובר מעבר לאהבה לאובייקטים דוממים. אובייקטים אינם מתנגדים ואינם דורשים רגשות או כל דבר אחר, וכן אינם מביעים ביקורת.

השלב הבא הוא אהבה לרעיונות מופשטים, עקרונות, אומנות וטבע. אהבה כזו אינה דורשת מעורבות אישית שבה טמונים סיכונים, אך היא מערבת את הנפש, השכל או הנשמה במידה מסוימת. היא דורשת איזה שהוא מגע אישי ועימות עם אנשים אחרים בעלי דעות שונות.

השלב הבא הוא אהבה ליצורים חיים: צמחים וחיות. כאן נדרשת מידה מסוימת של הקרבה, תשומת לב וויתור על נוחות אישית לזמן מה. בסוג כזה של אהבה אין סיכון של דחייה ואין צורך בחשיבה לגבי צרכי האחרים או מאמץ להבנה.

השלב הבא הוא אהבה לאנושות ככלל. האדם אינו מעורב אינטימית עם אדם אחר, שזו צורת אהבה הדורשנית ביותר וגם המתגמלת ביותר. אך עדיין נדרש מאמץ לאהבת האנושות, כמו גם מחשבה ורצון להקרבה, פעילות ועמדות אחרות חיוביות. כמובן הכוונה לאהבה שמיישמים אותה, לא תיאורטית בלבד.

בשלב הגבוה ביותר נמצאת אהבה לבודדים ביחסים אינטימיים קרובים. זו האהבה הגבוהה ביותר והקונסטרוקטיבית ביותר. אפילו כאשר היחסים מייצגים צרכים לא בוגרים ותלות וגורמים לניתוק וחוסר הרמוניה, מערכת כזו תאיץ את ההתפתחות הכללית שלכם ואת יכולתכם לאהוב. חיים של יחסים תוססים כאלה הם הרבה פחות הרמוניים מהחיים של נזיר או מתבודד, אבל תהליך הגדילה הפנימית אינו נמדד בהרמוניה חיצונית.

ייתכן שקל לכם יחסית להתמודד עם קשיים בקשר עם אנשים מסוימים, אך אתם חרדים מקשרים עם אחרים. במקרה כזה, שאלו עצמכם אם אינכם בורחים מאותו תחום שבו אתם הכי זקוקים לגדילה. רק כאשר אתם בודקים את הפחדים וחוסר הביטחון שלכם, ואת התגובות באותם אספקטים של אהבה שאתם רוצים להימנע, תתחילו לחוש תשובות אמיתיות.

חלק מכם תוהים לגבי המידה של האהבה שאני לימדתי. אתם עלולים לחשוב שהאהבה לאלוהים נופלת בקטגוריה של אהבה לרעיונות מופשטים ועקרונות. אתם עשויים לתהות מדוע לא הזכרתי את האהבה לאלוהים ברמה הגבוהה ביותר. ראו, אהבה לאלוהים יכולה להיות בריאה ואמיתית. אך היא יכולה גם היות בריחה. אם היא בריאה ואמיתית, היא תתגשם דרך אהבה לאחרים איתם ניתן לתקשר ולהשתייך. אהבה כזו לא יכולה להתממש אם אינכם גוברים על הפחדים והחסימות שלכם הגורמים לכם חוסר יכולת וחוסר רצון לאהוב. בני אנוש אינם צריכים להעסיק עצכם בספקולציות על הקיום הבלתי נתפש והבלתי מובן של הבורא של כל היצורים. היו בעלי ענווה להודות במוגבלות של ההבנה שלכם והפנו את תשומת ליבכם לאותם דברים שבני אנוש יכולים ללמוד, כלומר לתת ולאהוב בני אדם אחרים. לכן אפשרי שאדם שאינו מאמין באלוהים הוא למעשה קרוב יותר לאלוהים מאשר מאמין מושבע. הלא מאמין יכול להיות מעורב בקשר ולעבור גדילה הדדית דרכו, והמאמין עלול להסתיר את רצונו לחמוק מקשר תחת התעסקות לא בריאה עם מושגים מופשטים לגבי אלוהים שבין כה לא יוכלו לעולם להיות מובנים על ידי תהליכים מנטליים. הדרך היחידה להתקרב לחווית האלוהים היא דרך גדילה פנימית ושחרור של רגשות ועמדות.

אדם שעושה הרבה דברים טובים למען החברה אך חי ללא מעורבות רגשית הוא אולי מפותח באופן כללי, אך בתחום של יחסים אישיים יש לו בודאי מה ללמוד. לעומתו, אנשים שנמצאים במערכות יחסים סוערות הם אולי לא בוגרים, אך לפחות הם לא מתחמקים מהשעורים שלהם אפילו אם עדיין אינם מבינים את אותם שיעורים. כיצד תוכל לתפוס שמשהו אינו כשורה אצלך אם לא תחשוף עצמך לחוות את מה שאתה פוחד ממנו ועדיין רוצה אותו? כיצד תגדיל את יכולתך לאהוב אם אינך נמצא במערכת יחסים אליה אתה כן מסוגל כרגע, אפילו אם יש בה הרבה מרכוז עצמי ואנוכיות. כאשר אתה חומק ממשהו, אינך גדל מעבר לו.

אלה מכם שעדיין לא התחילו בנתיב, חישבו על החרדות וחוסר הביטחון שלכם וראו באיזה דרכים אתם מנסים לחמוק מהם. ראו כיצד אתם בורחים מעצמכם. דבר זה ימריץ אתכם לחפש תרופה אמינה יותר. התפילות היפות ביותר והמחשבות הנאצלות ביותר אינן יכולות להחליף התייצבות מוחלטת בפני עצמכם והעברת החבוי והמודחק בנפשכם למודע.  חלק מעבודת ההתמרה היא למצוא את האספקטים הלא נעימים והשגויים בעצמכם שהם מכאיבים, משפילים ולא מחמיאים לכם. למדתם עד היום שאותו רגע לא נעים לא אמור להימשך זמן רב אם אתם ממשיכים הלאה. החלק השני בעבודה בנתיב הוא למצוא את הערכים האמיתיים, הנטיות החיוביות, המחשבות והרגשות אליהם אתם נצמדים בצורה מלאכותית. לקבל את הערך הפנימי של העצמי הוא דבר קשה באותה מידה או אפילו יותר, מאשר להתייצב בפני הדברים ההרסניים שבכם.