סיכום להרצאה 13: חשיבה חיובית – הנתיב להתמרה

סיכום להרצאה 13: חשיבה חיובית

27 בספטמבר, 1957
סיכמה: ליאורה ורדי

קיום האלוהים – ספקות

אנשים חושבים שהוודאות לקיום האלוהים תגיע אליהם ע"י הוכחה ניצחת שיקבלו באופן אישי. אך זה לא קורה כך. אתם שואפים להוכחה כדי לחסל את הספקות שלכם. אך הספקות לא יכולים להעלם ע"י הוכחה כזו. הספק הוא ההפך מאמונה, ואמונה היא חוויה פנימית. וזו אינה יכולה להתקיים ע"י מאורעות חיצוניים. הדברים שעומדים ביניכם לבין האמונה הם החסימות הפנימיות שלכם. לו הייתם מקבלים הוכחה ללא סילוק החסימות, הייתם מתרשמים תחילה, אבל אז הספקות היו חוזרים והייתם אומרים: אולי זה היה צרוף מקרים. אולי המדיום ידע עלי. אפילו ההשפעה הגדולה ביותר הייתה נעלמת לאחר זמן מה משום שמדובר בשתי רמות של תפיסה שאינן יכולות להחליף אחת את השנייה: אמונה והוכחה. הן יכולות להשתלב ע"י התפתחות פנימית קבועה. החוויה של אמת אבסולוטית היא כמו אורגניזם חי, יש לטפל בה, לדאוג לה, ולפתח אותה. היא לא יכולה לבוא אליכם ע"י אירוע של נס חיצוני.

אינכם יכולים הגיע לאמת האבסולוטית לפני שאתם מגלים תחילה את האמת הזמנית שלכם, אפילו אם אינה נעימה לכם.

צמיחה פיזית מתרחשת לאט אבל בטוח, צעד אחרי צעד. כמעט אינכם מבחינים בה בזמן שהיא קורית. כך גם צמיחה רוחנית או רגשית. לקיצורי דרך אין השפעה מתמשכת.

יש שני כוחות בנפש האנושית. האני העליון או הניצוץ האלוהי הוא החלק בכם ששואף למעלה. זהו החלק בכם ששואף לשלמות, לשילוב של כל החלקים המופרדים. האני העליון יודע את האמת הגדולה יותר ויודע על הספקות שלכם ורוצה להעביר מידע לתודעה שלכם. החלק האחר בכם הוא האני התחתון, המורכב ממגרעותיכם וחולשותיכם וכן מהבורות שלכם והעמדות שבגללן אתם עוברים על החוקים האלוהיים. האני התחתון פוחד מהוודאות של העולם הרוחני משום שידיעה משמעותה אחריות, והוא מעדיף להישאר בור על מנת שלא תשתחררו מהחובה לנצח אותו. אך קיימת בכם גם כמיהה לאמת של המציאות הרוחנית, כי למרות שקשה להשיגה, משמעות האמת הוא אושר עליון ונצחי. האני התחתון מנסה בגלל הפחד שבו, ליצור ספקות בחלק הזה בכם ששואף לאמת.

האני העליון והתחתון הם במצב של מלחמה. בכל זמן שיש בכם חוסר הרמוניה פנימית, זה סימן שיש קרב ביניהם. כאשר עולה הספק, האני התחתון שלכם מדבר. כאשר הספק עוזב, האני העליון מדבר. כאשר עולה בכם הספק, היכנסו לשקט ושאלו את אלוהים מהי האמת. ואז הישארו פתוחים לתשובה. אל תצפו לתשובה מיידית. תקבלו תשובה. התשובה למעשה טמונה בכם. לפחות על ידי העובדה, שכאשר אתם בספק אתם מדוכאים, וכאשר אתם חווים את האמת, אתם מרגישים שימחה. האמת תמיד יוצרת בכם שמחה, אפילו אמת שאינה נעימה. מי שפוגש באספקטים לא נעימים או לא מחמיאים בעצמו, והוא שואף לאמת, הגילוי הזה יחזק אותו ויביא לו שמחה. וכן כאשר אתם מתבוננים ברגשותיכם, תגלו שחוסר אמת, אפילו אם היא נעימה לשמיעה באותו רגע, היא לא נותנת לכם שלווה אמיתית, כי עמוק בפנים האני העליון יודע את האמת ואתם מרגישים אותה. אמת לעולם לא תדכא אתכם.

כאשר אתם מתגברים על המכשולים בתוככם ואתם בוגרים מספיק כדי להישאר במצב של אמת, ההוכחות אליהן שאפתם יבואו גם מבחוץ, ולא פעם אחת אלא מאות פעמים. והן לא יבואו כדי לשכנע אתכם ולגבור על ספקותיכם אלא כטבע של הניצחון הפנימי שלכם בהליככם בנתיב לאלוהים. כלומר כאשר לא תצטרכו הוכחות יותר, תקבלו אותן בשפע. זהו חוק רוחני.

חשיבה חיובית

מחשבותיכם הינן מציאות, הן יוצרות צורה וחומר. מחשבות לא נקיות בונות צורות לא הרמוניות המשפיעות לבסוף על חייכם ועל היעוד שלכם. גם תגובות רגשיות ומחשבות בתת מודע, אם אינן נקיות יש להן השפעה דומה. יש פיתוי גדול לאדם לא בוגר רוחנית או רגשית להדחיק את הדברים הלא נוחים לתת המודע, שם זה גורם נזק הרבה יותר גדול ממחשבות מודעות, אפילו מהסוג הגרוע ביותר. ניתן לטפל בכל דבר מודע. אך דברים לא מודעים שאינם הרמוניים יוצרים הרס באותה מידה כמו מחשבות מודעות. מי שלומד שיש להתאמן בחשיבה חיובית ע"י הדחקת המחשבות השליליות, יוצר נזק לעצמו.

ניתן לשלוט על מחשבות ע"י רצון מודע, אך לא ניתן ישירות לשלוט על רגשותיכם. אינכם יכולים לא לשנוא כאשר אתם שונאים ואינכם יכולים לאהוב כאשר אינכם אוהבים. השינוי יכול להתבצע רק בצורה לא ישירה באופן טבעי ובהדרגה כאשר אתם ממשיכים בנתיב.

אחת הדרכים לשינוי היא להביא למודע את אשר בתת מודע, למרות שהנטייה היא לעשות ההפך. אתם יכולים להתאמן על חשיבה חיובית ע"י כך שתתבוננו במחשבותיכם, אך בשקט, ממרחק וברוגע, ללא רגשות אשמה, כך שתוכלו לתפוס מתי רגשותיכם אינם תואמים למחשבותיכם או לדרך בה הייתם רוצים שהמחשבות והרגשות שלכם יהיו. כך תלמדו להסתכל על האני התחתון שלכם, ולקבל את נוכחותו הזמנית.

כל אחד רוצה להיות מאושר. זו שאיפה טבעית שבאה הן מהאני העליון והן מהאני התחתון. רק שהאני העליון יודע שיש מחיר לשלם עבור האושר, והוא המאמץ להגיע את האמת: ידיעה עצמית, להתגבר על המגרעות, ללמוד חוקים רוחניים וליישם אותם באופן אישי וכו'. האני התחתון רוצה להשיג את האושר ע"י אמצעים חיצוניים וללא מחיר של ניצחון על העצמי. והבסיס לניצחון על הטבע הנמוך הוא ידיעה עצמית, יושר אישי ואנליזה עצמית. האני התחתון, ביהירותו, רוצה להיות מושלם בלי לבצע את המלאכה הנחוצה והמייגעת.

אדם בוגר רוחני, כאשר נתקל בקשיים, מבין שהם זמניים כי אלוהים הינו אהבה ורוצה שכל ילדיו יהיו מאושרים. הוא יבין שנסיבות חייו הן תוצאה של הפרת חוקים רוחניים. אדם שאינו בוגר רוחנית, כאשר נתקל בקשיים יאשים את אלוהים או את הנסיבות ולא יחפש את הסיבה בעצמו. האושר יכול להיות מושג ע"י קבלה מודעת של החוקים של סיבה ותוצאה. כאשר ישנו כאב, האדם המפותח רוחנית אמור לקבל אותו עד אשר לא יהיה צורך בכאב עבור ההתפתחות שלו. אין הכוונה להיות ללא תקווה אלא להיות מודע לכך שלכל קושי בחיים יש סיבה בך ולכן אתה צריך לעבור קושי זה, לקבל אותו למצוא את סיבתו בתוכך כדי לחסלו. מצא את השגיאה בך שגרמה לקושי החיצוני, וחסל את אותה שגיאה בידיעה שההתגשמות שלה לא יכולה להעלם מיד. אל תירתע מכל כאב אלא קבל אותו באומץ ובענווה, כאשר אינך נותן חשיבות כה גדולה לנוחות הקטנה שלך. זו הדרך הטובה ביותר להתאמן בחשיבה חיובית.

התהליך לחשיבה חיובית הוא התהליך של ההתמרה: התבוננו ברגשות ובתגובות שלכם. אל תנסו לכסות על הרגשות האמיתיים שלכם. בקשו מאלוהים לראות את האמת, כולל האמת הזמנית על עצמכם, על רגשותיכם ומחשבותיכם האמיתיים. היו נכונים לראות את האמת על עצמכם. התבוננו בריחוק על הרגשות שלכם. אמרו לעצמכם: "זו הדרך שבה אני רוצה לחשוב ולהרגיש, אך בנושא זה או אחר הרגשות האמיתיים שלי, המחשבות הפנימיות שלי, עדיין סוטות ממה שאני מבין אינטלקטואלית. הבנה זו עדיין לא היגיעה לרגשות שלי". התבוננו בעצמכם כל יום. לפעמים הפער יהיה גדול יותר, לפעמים קטן יותר. אם תתאמנו בתהליך זה זמן מה, תלמדו מספר דברים. תלמדו לקבל עצמכם כפי שאתם, ותלמדו ענווה שכה רבים מכם חסרים אותה משום שאתם רוצים להיות מושלמים, רוצים להיות על ראש ההר, בעוד במציאות עוד לא הגעתם לעמק הראשון. וזה גם סוג של יוהרה, ביחד עם עצלות. אתם רוצים להיות שם בלי ללכת לשם. האני התחתון לא רוצה לשלם את המחיר. כך תלמדו ענווה, לקבל עצמכם כפי שהינכם, תלמדו על הטבע האמיתי הפנימי שלכם על צדדיו הרבים כולל אלה שאינכם רוצים לראות. תהליך זה הוא בריא ביותר וייתן לכם הרבה יותר עוצמה מכל סוג של משאלת לב. זהו הרבה יותר מחשיבה חיובית משום שאתם למדים פה לחיות במציאות, אותה מציאות זמנית שיצרתם ע"י העמדות הקודמות שלכם. אם תבצעו זאת זמן מה ותתרגלו לקבל בצורה אובייקטיבית, כמעט בקור, את חוסר המושלמות המתקיימת בטבע הנמוך שלכם בלי להרגיש מוטרדים יותר מדי לגבי זה, לאחר זמן מה תגיעו לשלב השני. השלב השני הוא לעשות מדיטציה על חוק אלוהי שאותו הפרתם. מי שילך בנתיב זה יקבל הנחיה מהמורה הטוב ביותר עבור הבעיות שלו והאישיות המיוחדת שלו. אינכם יכולים ללכת בנתיב ללא הדרכה מבחוץ.