סיכום להרצאה 25: הנתיב – צעדים ראשונים, הכנות והחלטות – הנתיב להתמרה

סיכום להרצאה 25: הנתיב – צעדים ראשונים, הכנות והחלטות

3 בספטמבר, 1957
סיכמה: ליאורה ורדי

כל אחד יודע שחשוב להיות אדם הגון, לא לבצע מה שנקרא חטאים, לתת אהבה, להיות בעל אמונה ולהיות אדיב ונעים לאחרים. אולם זה לא מספיק. אתם יכולים להימנע מביצוע פשע כגניבה או רצח, אך אינכם יכולים להכריח עצמכם להרגיש שאינכם רוצים לגרום נזק לאף אחד אף פעם. אתם יכולים להיות נעימים אחד לשני, אך אינכם יכולים להכריח עצמכם להרגיש זאת. כמו כן אינכם יכולים להכריח עצמכם להיות בעלי אהבה בליבכם או להיות בעלי אמונה אמיתית באלוהים. מה ששייך לרגשות אינו תלוי בפעולות הישירות שלכם או אפילו במחשבות שלכם. שינוי הרגשות שלכם דורש תהליך איטי של התפתחות עצמית והכרה עצמית.

אתם יכולים להיווכח שאין לכם מספיק אמונה, וגילוי זה בתוספת אמירה עצמית: "אני חייב להאמין" לא יביא אתכם צעד אחד קרוב יותר לאמונה, אלא אפילו ההפך.

נתיב ההתמרה עוסק בשינוי הרגשות הפנמיים ביותר שלכם. דבר ראשון, אינכם יכולים לשנות שום דבר כל עוד אינכם יודעים שהוא קיים בכם. הקושי הגדול ביותר בנתיב הוא שאנשים נוטים לרמות את עצמם לגבי מי שהם באמת. ואיני מדבר על תת המודע שכולכם יודעים שהוא קיים. בין המודע והתת מודע יש שכבה נוספת הקרוב יותר לשכל המודע. אך אינכם מודעים לה משום שאינכם רוצים להיות מודעים לה. אתם בורחים ממנה למרות סימנים הנמצאים מתחת לאפכם.

מפגש עם האני התחתון

אתם יודעים שיש דברים שלא טוב לעשות או לחשוב או להרגיש. אם אותם דברים עדיין קיימים באני התחתון שלכם, אתם נוטים להתכחש אליהם ולחשוב שחיסלתם אותם. אולם התכחשות הינה הטעות הגדולה ביותר שאדם יכול לעשות, משום שהיא גורמת להרבה יותר צרות, יותר בעיות ויותר קונפליקטים פנימיים וחיצוניים מאשר אתם מכירים בשכל המודע שלכם.

ישנם חוקים אלוהיים שאנשים מפרים כל הזמן. אחד מהם הוא החוק של התעמתות עם החיים. משמעותו להיות מסוגל להתעמת עם עצמך כפי שאתה, על כל האי מושלמות שלך.  אם אינך עושה זאת, אינך יכול להתפתח.  אתם אולי יודעים את מגרעותיכם, אך אינכם יודעים את כל המניעים שלכם. אינכם מבינים מדוע יש לכם דעות וטעמים מסוימים. אפילו המידות הטובות שלכם יכולות בחלקן להיות מושפעות ממגרעת לא מודעת או זרם פנימי שלילי.

אין שום דבר בנפש האדם שמגיע לחלוטין מהאני העליון או מהאני התחתון, משום שהכל מתערבב באופן קבוע. טיהור משמעותו להבדיל, להבין ולארגן מחדש תוך הבנה מודעת את כל הנטיות השונות, וע"י כך לטהר את הנטיות הטובות הבסיסיות מכל המסכות של הטעיה עצמית ומההשפעות שנגרמו ע"י חולשות האופי. האני העליון בכם אומר: אני רוצה להיות מושלם. אני יודע שזה רצון האל. אולם זו הבורות של האני התחתון שגורם לכם לחשוב שהשלמות יכולה להיות מושגת ע"י התחמקות מהאי מושלמות ועצימת העיניים ממנה. זה גם האני התחתון שרוצה  תמיד שהכל יהיה נוח. הוא רוצה להיות במקום גבוה, אך מסיבות שונות מאשר האני העליון. האני העליון מחפש התקדמות לאהבת האל ע"י הכרה והארה, כשהוא יודע שרק כשהגעתם למושלמות תוכלו לאהוב באמת את יתר האנשים. האני התחתון רוצה להיות מושלם על מנת לקבל יותר דברים מהאגו, לקבל הערצה וכבוד. זו דוגמה לרצון זהה של האני העליון והאני התחתון כשהמניעים שונים לחלוטין. עבור הטיהור של האישיות שלכם ועבור נפש בריאה והרמונית חשוב ביותר שתבחינו במניעים השונים ותזהו את הקולות שלהם.

עליכם גם להבין מדוע האני התחתון שלכם מפנה אתכם הצידה מלראות את עצמכם. סיבה אחת לכך היא שלראות עצמכם כלא מושלמים אינו דבר נעים. השניה היא שהאני התחתון הוא עצלן ולא רוצה לעבוד. ונדרשת עבודה כדי לראות מה יש בכם, במיוחד כשמדובר בדברים לא נעימים. כך שהצעד הראשון  הוא להבין את הדברים האלה. ההחלטה הגדולה ביותר שאדם יכול לקחת הינה זו. זו המלחמה האצילית ביותר שהאנושות יכולה לעשות.

אתם יכולים להגיע למושלמות רק ע"י הגעה לחוסר המושלמות שלכם.

הכינו עצמכם שהליכה בנתיב אינה שיפור מתמיד וחלק של עצמכם ושל תנאי החיים שלכם. הנתיב הוא ארוך ותקופות של בחינות לא יפסיקו כה מהר. עלי להדגיש שנזק רב נגרם כאשר אנשים מוטעים להבין שאם הם יפעלו על פי חוקי מורים רוחניים הבעיות שלהם ייפסקו לחלוטין או שאם הבעיות ייפסקו לזמן מה, זו הוכחה להצלחתם. יש אנשים רבים שנראה שאין להם כלל בעיות חיצוניות. אנשים אלה אינם נמצאים בנתיב. ייתכן שהם ישויות של התפתחות נמוכה ופחות מצפים מהם בגלגול זה, וניתנה להם הזדמנות להוכיח לעצמם שהם יכולים להסתדר עם חיים קלים. ואם לא יעשו כמיטב יכולתם כעת, יהיו להם זמנים קשים יותר בגלגול הבא.  ללא ספק הבעיות החיצוניות והפנימיות שלכם יפחתו אולם זה יקרה לאחר זמן רב יותר, לאחר הבנה עמוקה של הפנימיות שלכם.

כל תקופה קשה טומנת בחובה מסר שיש משהו מיוחד ללמוד על העצמי. אדם שאינו בנתיב או לא מצא דרכו לנתיב ונמצא עדיין בשלבים הראשונים, יהיה במצב אובד עיצות, כאשר לא ידע מדוע הוא צריך לעבור את כל הקשיים בחייו.

לאחר שתבינו מדוע אתם עברתם ועוברים תקופות קשות, ותתחילו לפגוש אותן באומץ ותבונה, תהיה תקופת מעבר ובעיות וקונפליקטים חיצוניים לא יפגעו בכם. אפילו אם יקרו, אתם תישארו שלווים בפנים. ואם כך תעשו, ייפסקו הקשיים לגמרי.

המחיר שאלם משלמים בהליכה בנתיב ההתפתחות הוא גבוה, ללא ספק, אבל אין שום דבר אחר על פני כדור הארץ או בשמים שעוזר להשיג הרמוניה, אהבה, אושר ותחושה מושלמת של ביטחון פנימי בידיעה ששום רע לא יכול לעולם לפגוע בכם ולהוציא אתכם מאיזון. המחיר שאתם משלמים הוא: ויתור על  רחמים עצמיים, על הטעיה עצמית, ניתוק מוחלט מהאגו הקטן, ובנוסף הקדשת זמן, מאמץ, סבלנות, חריצות ואומץ. מה שתקבלו עבור המחיר הזה הוא מאות פעמים יותר ממה שאתם משלמים. אך אל תצפו לראות את התגמול מיד לאחר שהתחלתם. (התחלה יכולה לקחת שנתיים של עבודה עם כל הלב).

אינני יכול לערוב לכם שכל בעיותיכם ייעלמו, משום שהם חלק נחוץ להתחלת הנתיב שלכם – אתגר ממנו אתם יכולים ללמוד אם תעבדו עליהן באופן בוגר. אולם אני יכול להבטיח לכם שלאחר שמלאתם כמה תנאים יסודיים, לא תהיו מדוכאים יותר מחייכם ומהקשיים שלכם, שעייפותכם תפוג ושיהיה לכם הכוח להתמודד עם הקשיים שלכם ותבינו מדוע ולשם מה הם קיימים.

הדבר הקשה ביותר עבורכם והמחליש ביותר בחייכם הוא שאינכם יכולים לראות את הסיבה לשום דבר שקורה לכם. רק לאחר עבודה בנתיב תמצאו את הסיבה ודבר זה ייתן לכם את הכוח לו אתם זקוקים. אני יכול להבטיח לכם שלאחר זמן מה בנתיב תיהנו מחייכם למרות הקשיים שלכם ואפילו לפני שהקשיים יתחילו להסתיים. תתחילו להתענג על חייכם יותר מאי פעם. תרכשו חיות הולכת וגוברת. החיים ייראו לכם מאוד יפים. אל תדחו את העבודה לתקופת חיים אחרת. זה לא יהיה קל יותר אז. לא משנה כמה מאוחר אתם חושבים שהתחלתם, לעולם לא מאוחר מדי. מה שאתם רוכשים בחיים האלה יהיה לו ערך נצחי. וכשאני מדבר על רכישה, אני מתכוון לכיבוש האני התחתון שלכם.

אתם נשלטים ע"י תת המודע שלכם באופן קבוע, ללא ידיעתכם. אבל ניתן לדעת לאט לאט מה נמצא בתת המודע, לפחות עד רמה מסוימת.  הבחינו בנטיות שעומדות ביחס ישר לרצון המודע ולפיכך נשלטות ע"י כוח הרצון שלכם. תגלו גם נטיות הקשורות ברגשות ושלא ניתן להכריחן להגיב לרצון שלכם. למשל תגלו שעמוק בפנים חסרה לכם אמונה או אהבה. אינכם יכולים להכריח עצמכם להאמין או לאהוב, לא משנה עד כמה קשה תעבדו ישירות על כך. אבל אתם יכולים לעבוד בחריצות בנתיב, לגעת במה שעומד בדרככם, למשל להתבונן בעצמכם כל יום ולראות מדוע אין לכם אמונה או אהבה. תתחילו להבין זאת בהדרגה ללא הכריחכם את עצמכם ישירות לאהוב או להאמין, ולבסוף כוח החיים ימלא אתכם וייצור את הרגשות הללו ללא שום מאמץ ישיר מצידכם. אם רגשותיכם יתחילו להשתנות לאחר מספר שנים, זה ייחשב להצלחה נהדרת. השינוי יתרחש באופן כל כך טבעי שאולי אפילו לא תשימו לב אליו תחילה.

צפו שתקרה מלחמה בתוככם בין העצמי הנמוך לעצמי הגבוה, והעצמי המודע יחליט איזה צד ינצח. לא יתכן ניצחון ללא מלחמה כזו. חייב להיות מאבק ארוך שאולי ימנע מכם תחילה ללכת בנתיב. האני התחתון עלול לשלוח מסרים כמו "אני לא מאמין בכך" או "אולי זה כלל לא נחוץ" או "אני עייף מדי" או "אין לי זמן לזה". חשוב שתזהו מסרים אלה ומנין הם באים. השתמשו בהם כנקודת התחלה על מנת לגשת עמוק יותר בנפשכם. נסו לראות מי באמת מדבר בתוככם כשאתם מקבלים את התירוצים החבויים הללו. ככל שאתם מצפים למאבק זה מבעוד מועד, כך תוכלו לראות אותו להאזין לו ולפיכך להשיג ניצחון ראשון. בנוסף, תלמדו ברמה מסוימת על תהליך גילוי המסכות שלכם והמניעים השגויים. רבים מכם פוחדים מפני מה שיגיע מהאני הנמוך, לפעמים זה לא פחד מודע. הפחד הוא סיבה עיקרית להימנעות מהפגישה עם העצמי.

העצמי הנמוך הוא לא בוגר ובור, הטבע האמיתי שלו הוא שגיאות ועיוותים. אל תימנעו ממה שנמצא בכם! אנשים רבים הולכים לפסיכיאטרים ולפעמים סובלים מהתמוטטות כשהם מגלים את העצמי הנמוך שלהם במהלך הטיפול. זה לא יכול לקרות לאלה שיודעים שהעצמי הנמוך אינו הישות האולטימטיבית שהיא אתם. אולם בפסיכואנליזה קיימת הדעה השגויה שהאדם הוא האני הנמוך שלו וזה יכול להוביל אנשים לדחייה עצמית ותיעוב עצמי שגורמת להם התמוטטות. אתם פה יודעים שהעצמי הנמוך הוא רק שכבה זמנית שאינה כוללת את כל אישיותכם. שכבה זו קיימת כאן כדי שתטפלו בה אולם אינה האני האמיתי שלכם.

האני העליון שלכם, שהוא חופשי בחלקו, כבר מגשים עצמו ע"י המידות הטובות שלכם, הנדיבות שלכם, הנחמדות שלכם וכל מה ששייך אליו. אפילו כשאינו יכול להגשים עצמו עדיין בגלל שהוא חבוי עמוק מאחורי האני התחתון, האני העליון עדיין קיים ומושלם. כיצד תוכלו להגיע אליו ללא חדירה לאני התחתון? אל תפחדו כאשר אתם פוגשים תחילה את העצמי הנמוך שעד עתה לא ידעתם עליו. הוא לעולם לא מייצג את אתם האמיתי. למעשה להגיע למצב שאתם בהלם על כמה צדדים שלא חשבתם שיש בכם, מסמל שיפור משום בלעדי שלב זה לא ייתכן ניצחון בהמשך. זהו שלב בנתיב.

לאני התחתון לוקח זמן רב להיות מוכן לוותר על המגרעות שלו, על ההתנגדויות ועל הדרכים האיטיות שלו. רוב האנשים אינם מקבלים את הפער בעצמם: כיצד חלק אחד בהם רוצה דבר אחד כשחלק אחר רוצה את ההפך. הקונפליקט של רצונות מנוגדים שהוא תחילה תמיד בתת מודע, חייב לצאת החוצה לאור המודעות. אין טעם לנסות אפילו לרגע להכריח עצמכם להרגיש מה שאינכם יכולים להרגיש. במקום זה השתמשו במאמציכם לכיוון העלאה למודעות . הירגעו לחלוטין, פיזית ורגשית. אפשרו לאני התחתון לעלות על פני השטח כדי שתכירו אותו. כאשר האויב גלוי, אתם יכולים ללחום בו בהצלחה. כשהוא חבוי, אינכם יכולים להצליח. אז אל תחששו להוציא את מה שנמצא בכם. בקשו את אלוהים לראות ללא פחד ובושה את האני הנמוך שבכם, בידיעה שהוא לא האני האמיתי שלכם. הקשיבו לרגשות שלכם בהקשר לאירועים שיצרו בכם נטיות מסוימות. ואז נסו לתרגם את הרגשות הללו למחשבות ומילים. בצעו זאת באופן קבוע  ובמשך הזמן תראו שני זרמים מנוגדים בכם. אחד הוא חוסר המושלמות, והשני הוא הידיעה שלכם בתיאוריה כיצד הייתם מרגישים ומגיבים אילו הייתם מושלמים. השוו את שני הזרמים ולימדו לעת עתה לקבל את המגרעת העכשווית שלכם בהשוואה לשלמות. קבלו בענווה את המגרעות. אם תעשו זאת באופן קבוע, רגשותיכם ישתנו.

התבוננות קבועה ויושר עצמי ישפיעו עליהם בצורה מעולה. תלמדו את חוק המציאות, תקבלו את עצמכם וע"י כך תלמדו ענווה אמיתית. הכרה זו תיצור עוצמה חדשה בכם אפילו לפני שהשגתם שלמות בנושא מסוים. לאחר זמן מה של אימון בצורה כזו, יתחילו רגשותיכם להשתנות. זו הדרך היחידה. 

לקבל את עצמכם כיישות לא מושלמת זה לקבל את עצמכם בדרך הנכונה, ללא רגשות אשמה ותוכחה עצמית. כשאתם נוזפים בעצמכם זה לא בריא ולא פרודוקטיבי. הגידו לעצמכם שבכל כך הרבה מובנים אתם כן מושלמים, ואם בעבודה בנתיב תמצאו שאתם פחות מושלמים ממה שחשבתם, תקבלו את זה על מנת להיות מסוגלים לשנות את זה.  לימדו את העמדה הנכונה שאיתה תפגשו את האני התחתון שלכם, וקבלו את חוסר יכולתכם לשנות משהו רק ע"י כוח רצון. דבר זה נחוץ בנתיב שלכם ולכן המגרעות שלכם עדיין קיימות על מנת למלא תכלית מסוימת. לימדו לקבל עצמכם ללא פחד ובושה וללא גאווה. ואם אתם מגלים פחד בושה וגאווה, בחנו מה מסתתר מאחוריהם ורכשו הבנה חדשה לגבי מי שאתם. לקבל את האני התחתון שלכם עם הענווה הדרושה הוא דבר בעל חשיבות גדולה יותר מאשר אתם מסוגלים להבין.

ככל שתהיה התפתחות רוחנית  בעולם האנושות תהיה מאוחדת יותר והגזעים השונים יתחילו להעלם. בתוך כמה אלפי שנים, אומות, דתות וגזעים יהיו בעלי הבדלים קטנים. אולם עד אז, יהיו הבדלים משום שרק ע"י מפגש עם קשיים אתם יכולים לגדול. דבר זה תקף גם לאינדיבידואל וגם להתפתחות קבוצות.