הרצאות 176-200 – הנתיב להתמרה

הרצאות 176-200

הרצאות הנתיב – מהדורת 1996

ההרצאות כאן הן תרגום של הרצאות הנתיב במהדורת 1996 המכילה 258 הרצאות, שחלקן תומללו ממפגשי שאלות ותשובות. מהדורה זו נערכה כדי לפשט את מבנה השפה המורכב שבו נוצרו ההרצאות המקוריות. שפת האם של אווה הייתה גרמנית ומבנה המשפט שלה שיקף זאת (ולפעמים אף הביא לשימוש מביך באנגלית). מהדורה זו מבטלת גם את מה שניתן לראות כטרמינולוגיה סקסיסטית שהייתה מקובלת בתקופת העברת החומר אך בפועל, אינה מקובלת כיום. ובאופן כללי, מהדורה זו מפשטת את השפה בדרך שאינה פוגעת במשמעות ההרצאה עצמה.

176. התגברות על שליליות
הרצאה מס' 176, 10 באוקטובר 1969
מכיוון שאתם אנושיים, ידידיי, כל אחד מכם יוצר באופן שלילי. הגישות והתחושות השליליות המכוונות שלכם, אלה שאינכם מוכנים לוותר עליהן, הן יצירה. להאמין שאומללותך וסבלך נגרמים לך על ידי אחרים או על ידי החיים – היא איוולת מוחלטת.
הרצאה זו נמצאת גם בפרק 17 של הספר "הרוע ושברו" אל דף הספר
לקריאה     להורדה
177. הנאה – הפעימה המלאה של החיים
הרצאה מס' 177, 7 בנובמבר 1969
למען האמת, אין בעצם הבדל בין המצב הרוחני האולטימטיבי של האושר לבין הפוטנציאל האנושי לכך. רק מידת האינטנסיביות משתנה, שכן אף אדם אינו מסוגל לעומק החוויה האפשרית לתודעה שאינה גבוהה לא מובנית.
לקריאה     להורדה
178. העיקרון האוניברסלי של דינמיקת צמיחה
הרצאה מס' 178, 5 בדצמבר 1969
הרצאת הערב היא המשך להרצאות שהעברתי השנה, ואפשר להבין אותה במלואה רק בהקשר הזה. היא עוסקת בנושא הצמיחה דינמית, והאיחוד הספונטני הגלום בתהליך. כל החיים הם במידה מסוימת תהליך צמיחה – מכוון ומחויב למדי, או אקראי ובלתי מודע, חסום על ידי כוחות עיוורים מנוגדים המושכים למצב של קיפאון.
הרצאה זו תורגמה ע"י חווה אילון ונמצאת באתר שלה: לקריאה לחץ כאן
179. תגובות שרשרת בדינמיקה של חומר החיים היצירתי
הרצאה מס' 179, 16 בינואר 1970
בהרצאה זו ברצוני לדון בתגובת שרשרת מאוד ספציפית – הן בביטויה הטבעי שאינו מופרע, ועל כן חיובי, והן בעיוות שלה. בגרסתה החיובית והטבעית, חוליות השרשרת הזו הן: השפע הבסיסי והנדיבות של החיים; ה"נתינה" הסוחפת שלה; הגישה הדומה ומכאן התואמת של האנושות; החזקה עצמית; היכולת להתמודד בצורה מציאותית ובונה עם תסכול; להיות נאמן לנושא, לעצמי, לַרֶגע.
לקריאה      להורדה
180. המשמעות הרוחנית של מערכות יחסים
הרצאה מס' 180, 13 במרץ 1970
אני רוצה לומר שמערכת יחסים מייצגת את האתגר הגדול ביותר עבור הפרט, שכן רק ביחס לאחרים מושפעות ומופעלות בעיות לא פתורות שעדיין קיימות בתוך הנפש האישית. זו הסיבה שאנשים רבים נסוגים מאינטראקציה עם אחרים. לפעמים ניתן לקיים את האשליה שהבעיות נובעות מהאדם האחר כאשר אדם חש הפרעה רק בנוכחותו, ולא כאשר הוא לבד.
התרגום להרצאה זו נמצא בפרק 7 של הספר "הנתיב להתמרה עצמית" ובפרק 4 של הספר "יחסים" אל אתר ההוצאה לאור
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
181. משמעות המאבק האנושי
הרצאה מס' 181, 10 באפריל 1970
אתה תמיד טועה בביטוי הסיבה השורשית. את ההבחנה בין סיבה ותוצאה ובין מציאות וביטוי עליך ללמוד בעמל רב ודרך צמיחה אישית. הבנה עמוקה ומשחררת זו של החיים, יכולה להיות מושגת רק באמצעות עימות עצמי אישי ולעולם לא באמצעות ספקולציות תיאורטיות.
לקריאה     להורדה
182. תהליך המדיטציה
הרצאה מס' 182, 8 במאי 1970
כדי להבין באמת את הדינמיקה, המשמעות ותהליך המדיטציה ולהפיק ממנה את התועלת המקסימלית, עליך להיות ברור לגבי חוקים נפשיים מסוימים עליהם דיברתי במקומות אחרים. האחד הוא שחייבים להיות מעורבים שלושה רבדים בסיסיים של אישיות כדי שמדיטציה תהיה יעילה באמת.
התרגום להרצאה זו נמצא בפרק 18 של הספר "הרוע ושברו" ובפרק 14 של הספר "הנתיב להתמרה עצמית" אל אתר ההוצאה לאור
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
183. המשמעות הרוחנית של משברים
הרצאה מס' 183, 5 ביוני 1970
כל משבר, בכל צורה שיהיה, מנסה לשבור מבנים ישנים על סמך מסקנות שווא ולכן גם על שליליות. אבל משבר מנַעֵר הָרגלים מושרשים וקפואים, כך שצמיחה חדשה מתאפשרת. הוא קורע ומפרק, וזה כואב לרגע, אבל אי אפשר להעלות על הדעת שינוי בלעדיו.
התרגום להרצאה זו נמצא בפרק 11 של הספר "הנתיב להתמרה עצמית" אל דף הספר
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
184. משמעות הרוע והתעלות מעליו
הרצאה מס' 184, 11 בספטמבר 1970
בגישה דואליסטית זו אתה מתפצל בתוך עצמך, שכן אתה דוחה מתוכך חלק שלם שהוא המקור לאנרגיה יצירתית חיונית וחזקה שבלעדיה לעולם אינך יכול להיות אדם מלא. תחושת המודעות שלך מתעמעמת כאשר אתה מדחיק את החלק הלא רצוי בעצמך. ככל שאתה פחות מודע, אתה הופך חלש יותר, ולכן מבולבל יותר ופחות מסוגל לפתור את הבעיה הזו, או כל בעיה אחרת.
התרגום להרצאה זו נמצא בפרק 12 של הספר "הנתיב להתמרה עצמית" אל דף הספר
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
185. הדדיות: עיקרון וחוק קוסמיים
הרצאה מס' 185, 9 באוקטובר 1970
שום דבר לא יכול להיווצר אלא אם קיימת הדדיות – בין אם זו גלקסיה חדשה, יצירת אמנות או מערכת יחסים טובה בין בני אדם. זה חל אפילו על יצירת האובייקט הפשוט ביותר. כדי להמחיש את העיקרון הזה, הבה ניקח דוגמה זו. ראשית הרעיון של האובייקט חייב להיווצר בתודעה. ללא ההשראה והדמיון היצירתיים שבאמצעותם המוח מרחיב את עצמו מעבר למודעות הקודמת שלו ולמה שכבר קיים – אפילו תוכנית ראשונית לא יכולה להיווצר.
התרגום להרצאה זו נמצא בפרק 5 של הספר "יחסים"  אל דף הספר
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
186. השקעה בהדדיות – כוח ריפוי לשנות רצון פנימי שלילי
הרצאה מס' 186, 6 בנובמבר 1970
בתחילת דרכו, אדם מודע רק למה שהוא חושק, מייחל, רוצה, שואף, מתכוון וכמֵהַּ. האדם משוכנע שחוסר ההגשמה שלו הוא תוצאה של מזל רע או, שהוא אשמתו של מישהו אחר. נדרש זמן וצמיחה כדי לחוות את האמת של החיים – שחייב להיות משהו בתוך האדם עצמו שמסכל הגשמה.
לקריאה     להורדה
187. הדרך להתמודד עם חילופי מצבים מרחיבים ומתקשרים
הרצאה מס' 186, 4 בדצמבר 1970
התרחבות מתרחשת כאשר קיימת גישה חיובית, פתוחה, מחויבת, כנה, אוהבת, נותנת. כאשר התחושות והמחשבות הטובות יוצרות גישה תואמת בחיים, הן משפיעות על פעולות, התנהגות, תגובות, תגובות, נביעה ומעשים. גישה כזו מביאה לידי ביטוי חוויה רצויה, הגשמה, הנאה, אושר ושפע בכל היבטי החיים בכל מקום שגישה זו מתקיימת.
הרצאה זו לא תורגמה לעברית
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
188. להשפיע ולהיות מושפע
הרצאה מס' 188, 15 בינואר 1971
כל בני האדם סובלים מקונפליקט וכאב בסיסיים; הוא תמיד קיים בין אם אנשים מודעים לכך או לא. שוב, ככל שאנשים מודעים לכך יותר, כך הם יכולים להתמודד טוב יותר ולפתור את זה מוקדם יותר. הקונפליקט הוא הבא: ברמה הפרימיטיבית, הבלתי רציונלית אתה שונא, ורוצה להרוס ללא הגיון, גם אם אינך יודע יותר למה אתה שונא ולמה אתה רוצה להרוס.
לקריאה     להורדה
189. הזדהות-עצמית שנקבעת באמצעות דרגות תודעה
הרצאה מס' 189, 12 בפברואר 1971
ככל שהאבולוציה מתקדמת, מצב סטטי זה פוחת, והתודעה והאנרגיה הופכות ליותר תוססות וניידות. התודעה צוברת מודעות; אנרגיה צוברת כוח יצירתי גדול יותר לתנועה וליצירה.
הרצאה זו נמצאת גם בפרק 19 של הספר "הרוע ושברו" אל דף הספר
לקריאה     להורדה
190. חשיבות חוויית כל הרגשות, כולל פחד – המצב הדינאמי של עצלות
הרצאה מס' 190, 26 במרץ 1971
היכולת להחזיק מעמד תוך היותך אנושי, פגיע, לא רציונלי, שגוי, נזקק, חסר הגנה, חלש ואומלל – חייבת בהכרח להגביר את היכולת שלך להיות חזק, צודק באמת ולא צדקן, עצמאי באמת וממומש. ההודאה ברגשות בלתי קבילים עד עתה, היא הגשר לאחדות פנימית ולביטוי עצמי מספק של החיים.
הרצאה זו נמצאת גם בפרק 20 של הספר "הרוע ושברו" אל דף הספר
לקריאה     להורדה
191. חוויה פנימית וחיצונית
הרצאה מס' 191, 23 באפריל 1971
בדרך כלל, כשבני אדם שומעים את המילה "חוויה", הם חושבים על חוויה חיצונית, אך זאת, אינה משמעות המילה. המשמעות האמיתית היא החוויה הפנימית. אתה יודע שאתה עלול לחוות את כל הדברים כלפי חוץ, אבל אם החוויה הפנימית מעוכבת, החוויה החיצונית תהיה בעלת משמעות קטנה.
לקריאה     להורדה
192. צרכים אמיתיים ומדומים 
הרצאה מס' 192, 21 במאי 1971
במהלך המסע הזה לקראת התנסות ברגשות ישנים שלא נחוו במלואם קודם לכן, נתקלת גם בצרכים שהיו לך כילד ושחוסר מימושם גרם לך לרוב לרגשות כואבים, ולכן מודחקים. כפי שאמרתי, כל אדם שלא מביא את חוויות ההרגשה הלא-מודעות שלו לתודעה, חייב לשאת את החומר המודחק הזה אל הגלגול הבא.
התרגום להרצאה זו נמצא בפרק 9 של הספר "הנתיב להתמרה עצמית" אל דף הספר
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
193. תמצית העקרונות הבסיסיים של נתיב ההתמרה: יעדו ותהליכו
הרצאה מס' 193, 24 בספטמבר 1971
האנושות מורכבת מרמות שונות של תודעה. כל רמה של תודעה מייצגת תלכיד של גישות, אמונות ורגשות. רמות תודעה אלו נמצאות לעיתים קרובות בסתירה מוחלטת זו לזו, ומבטאות מצבי התפתחות שונים באבולוציה של האדם.
 לקריאה     להורדה
194. מדיטציה חוקים וגישות שונות – סיכום
הרצאה מס' 194, 22 באוקטובר 1971
מדיטציה היא יצירה מודעת ומכוונת. זהו אחד הפעולות הדינמיות והיצירתיות ביותר שניתן להעלות על הדעת. אתה כל הזמן יוצר, בין אם אתה יודע זאת ובין אם לאו. אתה יוצר לפי מה שאתה, לפי סך כל הרגשות, הדעות והאמונות המודעות והלא-מודעות שלך, לפי התפיסות שלך שקובעות את פעולותיך ותגובותיך, לפי המטרות והעמדות שלך.
לקריאה     להורדה
195. הזדהות עם העצמי הרוחני כדי להתגבר על התכוונות שלילית
הרצאה מס' 195, 19 בנובמבר 1971
ככל שיכולת התפיסה ומכווננות שלך גדלות כתוצאה מהתפתחותך המואצת, אתה יודע שמציאות הנפש, הרוח, הרבה יותר גדולה מזו של הדברים שאתה נוגע ורואה. האנרגיה הרוחנית שנוצרת על ידך הופכת למנציחה את עצמה.
הרצאה זו נמצאת גם בפרק 21 של הספר "הרוע ושברו" אל דף הספר
לקריאה     להורדה
196. מחויבות: סיבה ותוצאה
הרצאה מס' 196, 17 בדצמבר 1971
אתה אף פעם לא יכול למדוד את עצמך מול אחרים. ייתכן שהמקום בו אתה נמצא כעת מתאים עבורך בדיוק. יכול להיות שאתה נמצא בדיוק היכן שאתה אמור להיות. כשתדע את זה, תרגיש בהיר ומלא תקווה. אחרים שמוצאים את עצמם בצומת הדרכים הפנימי הזהה, עלולים לפגר מאחור בדרכם האישית.
הרצאה זו נמצאת גם בפרק 22 של הספר "הרוע ושברו" אל דף הספר
לקריאה     להורדה
197. אנרגיה ומודעות מעוותים : רוע
הרצאה מס' 197, 14 בינואר 1972
המושגים השונים של "מהו רוע ומאיפה הוא נובע" נכונים כולם ובתנאי שהם לא שוללים את הגישה ההפוכה לכאורה. אם אתה אומר שהרוע אינו קיים כלל, בכל רמה של הוויה, זה יהיה שגוי. אבל אם אתה קובע שבמציאות האולטימטיבית אין רוע, זה נכון.
לקריאה     להורדה
198. המעבר אל התכוונות חיובית
הרצאה מס' 198, 11 בפברואר 1972
הצעד הראשון הוא להבין שהכוונה השלילית שלך – היא ממש לא בלתי מודעת במובן המוחלט של המילה. זה בכלל לא חומר מודחק עמוק. זה באמת גישה וביטוי מודע, רק אתה בחרת להתעלם מזה, עד שסוף סוף "שכחת" שהוא שם.
לקריאה     להורדה
199. משמעות האגו וההתעלות מעליו
הרצאה מס' 199, 24 במרץ 1972
אגו פירושו פיצול. כפי שציינתי, זו המשימה של כל היצורים שנלכדו בפיצול הזה, ומשמעות הדבר היא, עבור כל אדם שנמצא במעגל של להיוולד ולמות – להגדיל את שדה הפעולה שלו, את התפיסה שלו, את המודעות שלו ואת כוחו ליצור.
לקריאה     להורדה
200. התחושה הקוסמית
הרצאה מס' 200, 21 באפריל 1972
אני רוצה לדון בתחושה מאוד ספציפית, תחושה שלעתים רחוקות מזוהה מכיוון שהיא מתעלה על חווית הרגשות הרגילה של האדם. בתוך הספקטרום של הרגש האנושי אין אהבה הגבוהה יותר וקרובה יותר אל המציאות האלוהית. התחושה שאני רוצה לדבר עליה היא מעבר לאהבה. ומכיוון שמדובר בחוויה אנושית נדירה מאוד, לְמַעֵט האנשים המעטים שמגיעים למימוש עצמי מלא, אין לה שם.
לקריאה     להורדה