הרצאה 146: התפיסה החיובית של החיים – חוסר פחד לאהבה – האיזון בין פעילות לפסיביות – הנתיב להתמרה

הרצאה 146: התפיסה החיובית של החיים – חוסר פחד לאהבה – האיזון בין פעילות לפסיביות

7 באוקטובר, 1966
תרגום מאנגלית: אילן דרור

ברכות, ידידיי היקרים. תבורכו, כל אחד מכם. ברוכה תהיה השעה הזאת.

אני רוצה לדבר על שלושה נושאים:

  • תפיסה חיובית של החיים והיקום אשר מקיימת גורל מטיב לאנושות
  • החופש וחוסר הפחד לאהוב
  • איזון בריא בין פעילות לפסיביות

כל אלה יוצרים מכלול שלם ומקיף אשר מהווה את הבסיס להרמוניה עם עצמך ועם החיים, ולפיכך גם הגשמה עצמית. כל השלושה תלויים בהתעוררות ובהפעלת המרכז הפנימי ביותר שלך, הליבה שאנו מכנים העצמי האמיתי. כל עוד האגו הוא המניע היחיד של חייו של הפרט, אי אפשר לבטוח בטבעם המטיב של החיים; אי אפשר להיות חסר פחד לגבי אהבה; ואי אפשר ליצור איזון בריא בין פעילות לפסיביות. הבה נבחן זאת מקרוב יותר.

תפיסה בריאה של החיים משמעה תפיסה אמיתית של החיים. ותפיסת חיים אמיתית משמעה הידיעה וחוויית החיים כמטיבים לחלוטין. בכל פעם שאתם סוטים מהאמת, את ם חייבים לחוות את החיים ככוח עוין, כמשהו שיש לה תגונן מפניו. כאשר בנתיבכם אתם מגיעים לאזורים העמוקים יותר של ההוויה הפנימית ביותר שלכם, איכשהו אתם תמיד פוגשים את התפיסה השלילית של החיים.

ישנם יחסי גומלין ישיר ים בין הפגמים שלכם לבין תפיסה שלילית של החיים. יחסי גומלין אלו פועלים תמיד בשני הכיוונים. מכיוון שאתם מונעים ונשלטים על ידי הכוח ההרסני אשר מותנע על ידי תפיסת החיים השלילית שלכם, האמונות השליליות שלכם מתרחבות גם אם אתם בקושי מודעים להן. ובגלל האמונות השליליות שלכם, אתם נוקטים עמדה מתגוננת כלפי החיים, מנציחים את המגמה ההרסנית.

בהרצאה האחרונה דנתי בצורך להתמיר את פגמי האישיות. הצעד הראשון לקראת שינוי זה הוא תמיד מודעות לפגמים. זה לא קל, אבל גם לא קשה, אם ניגשים אליו בגישה הנכונה. ברגע שאתם מודעים לפגמים הספציפיים שלכם, השלב הבא הוא להבין את הסיבה לקיומם, ומדוע את ם נאחזים בהם. כאשר תסתכלו באופן אובייקטיבי ועמוק תגלו שבכל מקרה הפגם אמור להדוף משהו שאתם מניחים שיקרה לכם. במילים אחרות, אתם מניחים הנחה שלילית באופן מובן מאליו.

ברגע שאתם רואים את זה, אתם מוכנים לעשות את הצעד השלישי, שהוא לפקפק בתוקף של הנחה זו. האם ההנחה שלכם נכונה? מה בעצם היה קורה אם לא הייתה לכם את הפגם הזה? שאלות אלה חייבות להיות מוצגות במדויק. יש לשקול ברצינות את האפשרות שההנחה שלכם עלולה להיות שגויה. יחד עם זאת, הרחיבו את השקפתכם על משמעות הפגם המדובר והשפעתו על אחרים, בין אם הוא בא לידי ביטוי רק בחשיבה וברגש או גם בהתנהגות בפועל. על מנת לרצות באמת ובכנות להשיל פגם חיוני להבין את השפעתו על אחרים, כמו גם להטיל ספק בערך המגן שלה. כשאתם כבר לא בטוחים שהפגם מגן עליכם, ואולי אפילו רואים שאתם נפגעים ולא מרוויחים ממנה, כשאתם רואים גם את הנזק שהוא גורם לאחרים, אז, ורק אז, תרצה להשקיע את האנרגיה המושקעת בפגם לגישה חדשה ובונה שתחליף את הישנה, ההרסנית.

כך צריכה להתרחש ההתמרה; לעתים רחוקות, אם בכלל, זה קורה בדרך אחרת. אי אפשר להתמיר משהו שאתם אפילו לא יודעים על קיומו. אי אפשר להתמיר גישה כאשר אתם לא יודעים למה אתם נאחזים בה, כשאתם מתעלמים ממשמעותה ומהשפעותיה. כל עוד בורות כזאת, התעלמות כזאת, עמימות כזאת קיימת, התמרה לא יכולה להתרחש.

עבודה זו לא ניתן להשלים ללא עזרתו של העצמי האמיתי, אשר חייב להיות בקשר ישיר ומופעל על ידי הכישורים של האגו. ללא עזרה זו, האנרגיה והסיבולת הדרושות חסרות. כישורי האגו חייבים תמיד לבסס קשר עם העצמי האמיתי לצורך החזון וההארה הדרושים.

הבה נתבונן כעת בחוסר פחד כתנאי מקדים לאהבה. כל אחד מכם בנתיב זה ראה בשלב זה או אחר שהפחד מאהבה עומד בבסיס רוב המצוקות והקונפליקטים האנושיים. זה עשוי ללבוש צורות שונות עם אנשים שונים; אפילו אצל אותו אדם זה עשוי להופיע במסווה שונה במצבים שונים.

העולם כולו היה מודע בדרך כלל לחשיבותה של האהבה מאז ומעולם. כל תורות האמת מניחות שאהבה פירושה חופש, שלום, חיים. חוסר אהבה פירושו שעבוד, קונפליקט, מוות. זה יוצר חוסר מנוחה, חרדה ואומללות. אף על פי שכל התורות הרוחניות החשובות, כולל המדע המודרני בצורה של פסיכולוגיה ופסיכיאטריה, מסכימות על כך, אנשים בכל זאת מתקשים כל כך לתת את עצמם בלב שלם וללא פחד לזרם שמגיע מבפנים עמוק. למה? מצב הקיום הטבעי הוא של אהבה, אך אנשים מצליחים לכסות אותו ולעוות אותו לצורות לא טבעיות ומייגעות רבות. הפיתולים והתפניות האלה מרחיקים אתכם מהמרכז שלכם, שבו האהבה היא זרם טבעי ונטול מאמץ שזורם בחן כמו כל תופעת טבע.

אתם מעכבים את הזרימה הזו זה רק בגלל שאתם מפחדים מזה. ישנן הגדרות רבות של אהבה, ואתם מגששים אחר ההגדרות הללו בהנחה שעליכם להגדיר ולהבין את האהבה באופן אינטלקטואלי כדי לגרום לה להיכנס לנשמתכם מבחוץ. זו שוב גישה מעוותת ושגויה, שכן אינכם זקוקים לתפיסה או להגדרה אינטלקטואלית, ואתם בוודאי לא יכולים לייצר אהבה מבחוץ. האהבה קיימת בצורה מושלמת בתוך עצמכם.

ההגדרה השימושית היחידה היא שכל מה שמקדם אחדות, הכללה, התרחבות, איחוד, ומבטא את טבעו המטיב של היקום, הוא אהבה ומנציח את האהבה. מה שמתעלם מהטבע האלוהי והמטיב של היקום ושל החיים ולכן נע לעבר הדרה ונפרדות הוא ההפך מאהבה.

ההפך מאהבה הוא אי-חיים: מדובר בדרגות שונות של מוות, שכן ישנן דרגות רבות של מוות, בדיוק כפי שיש דרגות חיים רבות. ובכל זאת אתם מפחד ים מהחיים, מהשלום ומחופש האהבה ומההיצמדות לכוחות המפרידים של האי-אהבה כמכשיר מגן.

זה נהיה יותר ויותר דחוף להבין את הנקודה הזו, שכן רוב החברים שלי אשר מוצאים את עצמם עובדים בהצלחה על נתיב ההגשמה העצמית שלהם נתקלו לאחרונה, או ייתקלו בקרוב, במשהו שהם אולי התעלמו ממנו לחלוטין עד עכשיו. הם השלו את עצמם שיש להם אהבה, או שהם אולי חוו במעורפל סירוב פנימי לאהוב אבל אף פעם לא ממש התמודדו או באמת הבינו את העובדה הזאת על עצמם. זה כמעט אף פעם לא חל על האישיות הכוללת, למעט חסרי השפיות. לרוב האנשים יש תחומים רבים שבהם הם כן אוהבים ואינם חוששים לעשות זאת. אבל כאשר קיימות בעיות בחיים הפנימיים והחיצוניים, הן נובעות מהסירוב לאהוב במובנים מסוימים הקשורים באופן ספציפי לבעיות אלו.

כאשר אתם מזהים את זה, זה לעתים קרובות יעיל להשוות את הסירוב שלכם לאהוב עם אותם תחומים שבהם אתם כן אוהבים. הניתוח וההשוואה של שתי הגישות עם התוצאות שלהן בחיים החיצוניים שלך גם יגלו עד כמה הפחד לאהוב הוא שקרי, ועד כמה בטוח ומועיל לאהוב. בחינה מדוקדקת יותר של האזורים שבהם תגלו נחישות לא לאהוב תחשוף שגם יחד עם – או ליתר דיוק, גורם ההתנגדות הוא פחד לאהוב. הבנה זו היא חיונית ואסור לה, בשום פנים ואופן, לייפות או להזניח אותה בעימות העצמי שלכם. יש צורך שתנסחו בדיוק במילים:

"כאן, מבחינה זו או אחרת, אני לא אוהב, ואני נמנע מלרצות לאהוב כי אני מפחד מזה".

בשלב זה אתם עדיין אינכם יודעים מדוע. אתם עלול להרגיש מבוכה, אתם עשוי להיות תמהים, אתם עשויים לשאול את עצמכם, "ממה אני מפחד?" עשויות להגיע כמה תשובות שהן תקפות בחלקן אך גם תיאוריות סתמיות בחלקן שעשויות להכות בכם כקלישאות. אולי התשובה מציגה את עצמה שאתם חשופים יותר לפגיעה כשאתם אוהבים. ובכל זאת, כשאתם אומרים את זה, זה לא ממש משכנע ממש. כאשר אתם חושבים עמוק ובכנות תצטרכו להודות שזה לא נכון בכלל. או שאולי תיתקלו בתשובה שאתם מתמכרים לנקמנות, בהתנפלות על אחרים ועל החיים בכללותם. זה, אולי, קצת יותר קרוב לנקודה שאתם צריך לחפש, שגם אותה צריך להכיר באופן מלא, לקבל ולהבין אותה. אבל זה עדיין לא כל הסיפור.

אתם לא יכולים להגיע להבנה מלאה של הדיון הזה בלי הנושא השלישי. לפני שפונים אליו, אני רוצה להזכיר לכם שבדיוק כפי שאי אפשר לשנות גישה, תפיסה או מאפיינים משליליות לחיובית על ידי שימוש בלעדי באגו, ללא עזרה מהאני האמיתי, כך זה עם אהבה. כי אהבה היא לא תכונה השוכנת באגו. לאגו יש תפקידים אחרים. יש לו תפקידים של רצון, אפליה ופעולה, אך אין לו את יכולת האהבה. אהבה היא תחושה שמגיעה כולה מההוויה הפנימית. זו הסיבה לכך שאהבה אינה יכולה להיות אינטלקטואלית, מושגית או מובנת במונחים של תהליכים אינטלקטואליים, כפי שאנשים רבים מנסים לעשות. זו תחושה שחייבים לאפשר. מתן רשות מלאה לעצמי לאהוב כולל לא רק את מימוש הישות הפנימית, אלא גם תפיסה חיובית של החיים והיקום. כי אם זה היה נכון שהחיים עוינים ומקפחים, אז האהבה אכן הייתה מסוכנת. לעומת זאת אם זה נכון, שהחיים הם מטיבים, משחררים ונותנים; אם הם בעדכם ולא נגדכם, האהבה היא לא רק בטוחה אלא היא הדרך היחידה האפשרית להתקיים בשלום ובהרמוניה עם היקום.

לכן זה בהחלט הכרחי, ידידיי, שאתם מחברים את הפחד שלכם לאהוב עם תפיסת החיים השלילית שלכם מצד אחד, והחופש מהפחד לאהוב עם תפיסה חיובית ומטיבה וציפייה לחיים מצד שני. גם כאשר אתה נמצא בהרמוניה מוחלטת עם המציאות ולכן יש לך אמון מתמשך בתחומים מסוימים של החיים, וכתוצאה מכך יכולת מפותחת היטב לאהוב, לעתים רחוקות הדחף מתעורר לבחון את התחומים האלה ולהשוות אותם עם חוויות החיים האומללות שלך, שבהן ההפך הגמור נכון. יש להעלות את האינטראקציה הישירה ואת הקשר הסיבתי הזה למודעות ויש לבחון אותם ככל האפשר.

רק על ידי בדיקה אתם יכול ים לשכנע את עצמכם בטבע החיובי של החיים. אז תינטשו את ההסתגרות, הנפרדות, השנאה והפחד. תפתחו את עצמכם אפילו באופן זמני; תנו לעצמכם את ההזדמנות לחוות את הטבע המטיב של החיים, ולכן של האנושות, שכן שניהם זהים.

החבר השלישי בשלישייה זו הוא האיזון הבריא בין פעילות לפסיביות. רבים מידידיי נתקלו במהלך החיפוש העצמי שלהם בסלידה מוזרה ובלתי מוסברת מפעילות ובהשתוקקות מוזרה ובלתי מוסברת באותה מידה לאי-פעולה. נטיות אלה חזקות יותר אצל אנשים מסוימים מאחרים, אך בכל צורה שהיא, או בכל מידה שהן מופיעות, יש צורך להבין אותן. ההשתוקקות הזו לפסיביות פירושה שהאדם מרגיש שפסיביות היא מצב רצוי. נראה שהוא מבטיח את מצב השלום שרבים מבלבלים באופן לא מודע עם מצב ההוויה, בעוד שמצב הפעילות מייצג מטלה, קושי שאתה חושש שאינך יכול לעמוד בו ולכן רוצה להימנע ממנו. מדוע זה כך, ידידיי?

קודם כל, חשוב להבין שמדובר בעיוות הנובע מהשניות (הדואליות). השגיאה מורכבת מהיבטים מקוטעים מבלבלים של המצב האחדותי והפרדתם מהקטעים המשלימים שלהם. במצב הדואליסטי של התנסות בחיים, הפעילות והפסיביות מופיעות כניגודים. אבל במציאות של מצב התודעה הגבוה ביותר, מצב ההוויה, הפעילות והפסיביות משתלבים זה בזה. זה נכון באותה מידה לומר כי מצב בריא של פעילות הוא גם פסיבי, וכי המצב הבריא של פסיביות הוא גם פעיל. רק ברמה הדואליסטית נראה שזו סתירה.

ניתן להדגים נקודה זו בצורה הטובה ביותר בחיי היומיום המיידיים שלכם על ידי כך שתזכירו לעצמכם שכל פעילות בריאה שאתם מבצעים היא רגועה, קלה ונטולת מאמץ, שנראית כאיכויות פסיביות. בהרפיה בריאה הפועל היוצא של הפעולה היא חסרת מעצורים ויש לה קצב של שלום, כמו שאומרים. מקצב שלום זה, אם הוא מקוטע ונחווה כחלקיק ולא כמכלול, עשוי להיראות כמו פסיביות.

אנחנו יכולים גם לגשת למושג הזה מהצד השני. כאשר אתם מרגישים את עצמכם במצב פסיבי בריא, זה אף פעם לא סטטי או ללא תנועה. בפסיביות בריאה, או במצב של הוויה, פעולת התנועה קיימת בקצב היקום, אותה תנועה בלתי מרוסנת של שלום.

עקרון האיזון האקטיבי-פסיבי חייב לשלוט בכל תהליך יצירתי. תהליך יצירתי ללא הכוחות האקטיביים והפסיביים המשתלבים בהרמוניה, משלימים ומקדמים זה את זה אינו מתקבל על הדעת. זה חל על כל פעילות בריאה ותכליתית בחייכם במישור הקיום שבו אתם מתפקדים. אפילו הביטויים המטורפים, כגון האיזון בין עבודה לפנאי, מוסדרים על ידי עיקרון זה, כל אחד מהניגודים לכאורה הללו מכיל אלמנטים אקטיביים ופסיביים כאחד. עבודה שמקורה באורגניזם בריא זורמת ללא מאמץ, בעוד שפנאי לא יכול להיות ממריץ ומחדש אם הוא סטטי. אם זה היה סטטי לחלוטין, זה היה מוות, והמוות לא ממריץ; רק החיים עושים זאת. החיים חייבים להיות תנועה, כפי שאמרתי כל כך הרבה פעמים.

בעיוות ובדואליות, הפעילות נגלית כתנועה, פסיביות כאי-תנועה. נראה שהפעילות מפעילה מאמץ; פסיביות מבטיחה הקלה במתח. במילים אחרות, אנו חוזרים לדואליות הבסיסית של טוב מול רע. פן אחד נראה טוב, רצוי; השני רע, לא רצוי.

פעילות נחווית לעתים קרובות כבלתי רצויה משום שהיא דורשת הכוונת מטרה, תחושת אחריות. היא דורשת את העצמיות של אישיות בוגרת המתמודדת עם מגבלות אישיות ועם קשיי החיים באופן כזה שמגבלות אלה מבטלות את עצמן בהדרגה. אם אתה מזוהה לחלוטין עם האגו שלך, פעולה חייבת להיות מפחידה מכיוון שהאגו אינו מצויד לבצע פעולה תכליתית מבלי להיות מונע, נישא ומונחה על ידי האני האמיתי. פשוט אין לו את הכלים הדרושים לכך. אז כשאנשים לא באים במגע עם האני האמיתי שלהם, לא משנה כמה מס שפתיים הם ישלמו, הם חייבים לחשוש מכל הדרישות שהפעילות מציבה להם. המצב הפסיבי, הסטטי, נראה אז רצוי משום שהוא אינו מציב דרישות כלשהן; הוא אינו טומן בחובו ציפיות או התחייבויות מפחידות.

זה גם נכון שכאשר אתם מזדהים אך ורק עם האגו שלכם ונמנעים או מזניחים את קיומו של חלק אוניברסלי יותר בכם, אתם לעתים קרובות מפחדים באותה מידה מפסיביות. לכן המצב הפסיבי אז מרמז על חוסר אונים. המצב הפסיבי חייב לרמוז על חוסר אונים כאשר הפעילות נדחית, נראית מפחידה ונמנעת, שכן אז חוסר האונים הוא רצף טבעי, תוצאה ישירה. אם אתם לא פועלים בכוונה, לטובת החוקים האוניברסליים שבתוככם, אתם הופכים לחסרי אונים; אתם אכן הופכים לטרף לנסיבות שאינן בשליטתכם. כתוצאה מכך, ברמה אחת, לעתים קרובות אתם מוצאים את עצמכם בעמדה של הימנעות מפעילות מתוך פחד שאולי אתם לא מסוגלים למלא את הדרישות לפעולה, בעוד שברמה אחרת אתם חוששים מהמצב הפסיבי, גם, אפילו פסיביות בריאה. מכיוון שאינכם יכולים להבחין בין פסיביות בריאה לפסיביות תקועה, אתם הופכים להיות פעילים יתר על המידה ומנוכרים מהאני האמיתי שלכם.

עם רעיונות אלה, ידידיי, אתם עשוי לראות קשר חשוב מאוד בין התפיסה השלילית של החיים, אשר גם מרמז על האני הפנימי ביותר שלך, שכן השניים זהים. אם אתם חושדים ומפחדים מהאני הפנימי ביותר שלכם, איך אתם יכולים לרצות ליצור קשר? נראה שהפתרון היחיד אם כן הוא לרכז את כל האנרגיות והכוחות באגו-עצמי החיצוני שלך, כך שתתנתק יותר ויותר מההוויה הפנימית ביותר שלך ומהכוחות נותני החיים שלה. לאחר מכן אתם ממשיכים לכפות על עצמכם מצב אוהב, לא רק משום שלמדת שזה מצופה מהחברה, אלא גם כדי לעמוד בדרישות המצפון הפנימי ביותר שלך, שלעולם לא ניתן לדכא לחלוטין. אחרון חביב, אתם עושים את זה כדי להצליח להשיג חיבה, אהבה, אישור, כבוד וקבלה, שבלעדיהם לא ניתן לחיות.

אז אתם מכריחים את עצמכם לאהוב בעזרת האגו-העצמי שלכם, ניסיון שכמובן, נידון לכישלון. כפי שאמרתי בעבר, האגו לא יכול לתת לכם את הכוחות האלה. הוא לא יכול לתת את מה שאין לו. בכל מקום שבו יש לכם זרמי אהבה אמיתיים, הם מגיעים מההוויה הפנימית ביותר שלכם, בין אם אתם מודים בקיומה ברמה המודעת ובין אם לאו. מכאן שהזרמים האלה נכנסים לאישיות שלכם כמעט ליד הדלת האחורית, כפי שהיה. אבל כאשר זה בלתי אפשרי כי הדלת נעולה חזק מדי, אתם מנתק את עצמכם מההמרצה של זרם החיים של האהבה, וכתוצאה מכך תחושות הולכות וגוברות של ריקנות, חוסר אונים, ייאוש ובידוד. לאחר מכן אתם מנסה לנטרל את הרגשות האלה במאמץ מייגע של ניסיון לאהוב עם האגו שלכם. המאמצים האלה מתישים אתכם, וככל שאתם מותשים יותר, כך אתם מתכווצים יותר מפעילות, מה שנראה כמאמץ נוסף לאגו המותש. לאחר מכן אתם בורחים לפסיביות, שנראית כמו הקלה וכתוצאה מכך הופכת למצב הרצוי. אבל פסיביות אף פעם לא ממלאת אתכם; זה תמיד משאיר אתכם ריקים, לא מרוצים, ומפוחדים יותר ויותר, כמו כל הפתרונות הכוזבים. ככל שאתם בורחים רחוק יותר, כך את ם הופכים אדישים יותר, שכן, באופן טבעי, בשלב זה פסיביות בריאה הפכה לצורת האדישות המעוותת שלה. בשלב זה לא נותרה בכם תנועת חיים ופעולה ממריצה. כל מי שטעם מצב כזה יודע שחוסר החיים הסטטי של האדישות מכיל אימה גדולה בהרבה מכל כאב חי, כאב או אומללות שיכולה הייתה להיות.

אתם מבינים, ידידיי, עליכם ליצור קשר עם האני האמיתי ולאפשר לו לפעול, לא משנה כמה אתם מפקפקים, מתנגדים או מפוחדים. זו הנקודה המרכזית שעליכם לעבוד עליה כדי לאחד את כל הקשיים לכדי תנועה פנימית אחת פשוטה ומאחדת. ללא האני האמיתי שלכם לא ניתן למצוא את השפע ואת ההתרחבות הפתוחה לרווחה של החיים כי הוא במקור ובעצם זמין לכם, שבו אתם יכולים לנוע ולצמוח ללא איום, למצוא את ההוויה האמיתית שלכם. מבלי להפעיל את האני האמיתי, האהבה לא יכולה להיכנס אליכם, ולכן אתם לא רק הופכים להיות מבודדים וחסרי אמון, אלא שהמצפון שלכם לעולם לא יכול לתת לכם מנוחה. גם אם אי-אהבה היא רק חלק קטן ממך, בהשוואה לאזורים העצומים באישיות שלך שבהם אתה כן אוהב, המצפון שלך עדיין לא ייתן לך לנוח. זה עשוי ללבוש כל מיני צורות, להרוס את האינטרסים שלך.

כאשר אתם כן מזהים ויוצרים מגע עם העצמי האמיתי הפנימי, הפעילות יכולה להיות שלווה, והפסיביות יכולה לעורר התחדשות. כאשר העצמי האמיתי נמצא בשליטה, פעילות ופסיביות יכולות להתמזג כיחידה אחת, כך שהתגובות שלך הופכות למשמעותיות ורגועות, והפעולה הופכת למשהו רצוי. באותה מידה, פסיביות לא תהווה שום איום של חוסר אונים מכיוון שאתם סומכים על עצמכם ועל החיים. כל זה נשען על הפעלה מכוונת, מדויקת וישירה של ההוויה הפנימית ביותר שלך.

לעתים קרובות אני שומע את החברים שלי אומרים, "אה כן, אם רק הייתי יכול, אבל אני עדיין לא מסוגל לרצות ליצור קשר עם האני האמיתי שלי". לאחר מכן הם ממשיכים לחכות שיקרה נס, מבפנים או מבחוץ, כך שהם ירצו פתאום לפעול באופן קונסטרוקטיבי-במקרה זה להפעיל את המרכז האוניברסלי שבפנים. הם מחכים כאילו משהו אחר מלבד האני המודע הזמין שלהם יתערב כדי להניע אותם. אבל זה לעולם לא יכול להיות. אתם יכולים לחכות לנצח לרגע שבו תוכלו לומר, "אני אעשה את זה, אני רוצה, אני אנסה", ללא קשר להתנגדות, ספק או פחד. חקרו את האפשרות למצוא את הגרעין הזה של כוח, אינטליגנציה, תחושה והרמוניה על ידי מתן כל הזדמנות. אתם חייבים להתחייב לאפשרות זו, גם אם ברגע זה זו רק אפשרות. אחרת איך זה יכול להפוך למציאות מנוסה? לא על ידי תיאוריה ולא על ידי שום דבר שקורה מבחוץ או מבפנים. אתם חייבים לגרום לזה לקרות. עם גישה זו תוכלו לאפשר מגע, גם אם רק באופן מהוסס מלכתחילה, כך שהאני האמיתי שלכם יחשוף בפניכם בהדרגה את המציאות שלו. פעולה זו חייבת להיות התחייבות מצידך.

האם יש שאלות בנושא זה?

שאלה: האם מרכז החיים שאדם מתחייב אליו ממוקם בגופים העדינים או שהוא נמצא באיברים או במבנה הפיזי? או איפה זה?

תשובה: זה בכולם. אלה החיים עצמם, שמתעלים על כל דבר בכל מקום שבו הם יכולים למצוא פתח. זה לא יכול להיות, מטבעו, יותר במקום אחד ופחות במקום אחר, כי זה בעצם לא נקודה קבועה. בראייה האשלייתית של זמן, מרחב ותנועה, נראה שמרכז החיים ממוקם עמוק בתוך מקלעת השמש. זו לא אשליה מוחלטת במובן זה שזה בעצם המקום שבו היא באה לידי ביטוי בצורה הבולטת ביותר, אלא רק משום שכאן אתם הכי פתוחים, הכי פגיעים והכי פתוחים. הוא למעשה זורם דרך כל שכבה של האורגניזם שלכם, דרך כל מה שמהווה את הישות הכוללת שלכם, בתנאי, כמובן, שהוא גם מופעל וגם לא נחסם על ידי האורגניזם. ככל שהוא אינו מופעל, הוא אינו יכול להגיע לשכבות החיצוניות של האישיות שלכם. במחלה פיזית, הגוף נשאר לא פעיל במשך זמן מה במקומות המושפעים ממחלה, בשל חסימות נפשיות ורגשיות תואמות, עיוותים ותפיסות שגויות.

כאשר אתם חולים בהשקפת העולם שלכם, בעמדות שלכם, ולכן בחייכם, העצמי האמיתי נחסם וההתבטאויות שלו אינן יכולות לחדור לאזורים הנפשיים האלה. אז אפשר לומר שהוא לא מגיע לרמות האישיות החיצוניות ואז הוא נמצא רק בעומק הגוף הרוחני העדין. זו הסיבה שלפני שנים, כשהחברים שלי התחילו את הדרך הזאת, אמרתי שאתם חייבים קודם כל לחדור את מסיכת העצמי אשר מסתירה את העמדות ההרסניות שלכם. אתם כל כך מפחדים לעשות זאת כי אתם חושבים שהאני ההרסני הזה הוא המציאות האולטימטיבית שלכם, והטוב היחיד קיים בחזותכם. רק כאשר ניצחתם בקרב הראשון הזה, ניתן לשחרר את הזרמים ההרסניים כדי שיוכלו להתכנס מחדש לצורתם המקורית, האני האמיתי הנסתר, אשר לאחר מכן מתחיל להתבטא.

זוהי הדרך היחידה שבה העצמי האמיתי יכול להפוך למציאות. לאחר מכן הוא יכול לפרוץ דרך רמות האישיות החיצוניות ולרפא את העיוותים. אדם שמממש את עצמו לחלוטין יתעורר לחיים על ידי העצמי האמיתי בכל הרמות, פיזית כמו גם רגשית ונפשית.

שאלה: הגעתי לנקודה שבה אני עושה מדיטציה כדי להפעיל את העצמי האמיתי כדי לגרום לאהבה להתעורר, לאחר שמצאתי את התפיסה המוטעית שלי לגבי רוחניות והגוף הפיזי. אבל היא עדיין מתה. לא הצלחתי להפעיל אותה.

תשובה: זה די טבעי, ידידי. אל תשכחו עד כמה הפחד הזה הוא מונחל עמוק בכם. כמה שנים כבר בחיים האלה, שלא לדבר על אחרים, התניתם את עצמכם בדפוס של תגובה, להכוונה ולדרך פעולה, שאי אפשר לשבור פתאום? זה הולך אפילו יותר עמוק ממה שאתם מודעים אליו. רק לאחרונה הגעתם לרמזים הראשונים של עובדה זו, שהיא ניצחון אדיר בנתיבכם. אט אט תתחילו להבין עד כמה הפחד הזה טבוע בכם עמוק יותר. אתם תהיו מודעים לסיבות ספציפיות יותר לפחד זה, בנוסף לסיבות שאתם כבר מכירים אשר תחוו ברמה עמוקה יותר. תוך כדי כך, אט אט, הקיר הכבד, הערפל הסמיך, מבוכי-הבלבול אשר כיסו את העצמי האמיתי עם רגשותיו החזקים והנפלאים, יתמוססו. כבר השגתם כמה תובנות ראשוניות על הפחד הזה, ותובנות אלו תגדלנה ככל שתתבוננו בתגובותיכם כאשר תאמרו את המשאלה להרגיש אהבה באדם השלם שבכם, גם בגוף הפיזי שלכם.

שאלה: אתה קושר את המוות לחוסר אהבה. כיצד אם כן ניתן להסביר את המוות הפיזי?

תשובה: הביטוי של מוות פיזי במרחב זה של הקיום האנושי הוא בדיוק תוצאה של דואליות. דואליות היא תוצאה של מושגים שגויים. טעות פירושה, בניתוח האחרון, אי הבנה של החיים ושל היקום. לכן האדם מאמין שהחיים מסוכנים, עוינים, כוח שכנגדו צריך להגן. הגנה זו חייבת לשלול כל עמדות של פתיחות, הכללה, תנועה כלפי האחר – כלומר, אהבה. כאשר תנועה זו לוקה בחסר, קיפאון, קיפאון ואי-חיים נוצרים – כלומר, מוות.

שגיאה שווה עם אי-אהבה. אי-אהבה מתנגדת ישירות לחיים כפי שהם באמת, בפוטנציאל שלהם, בנכונות ההמתנה שלה להתפתח בכל פעם שמותר לה, בכל מקום שבו מושגים מתאימים ואמיתיים אינם חוסמים את הדרך. חיים אלה הם רצף, תהליך מרגש, נצחי, שניתן לחוש בו רק כאשר הנפש האישית עוקבת אחר תנועת החיים שלה עצמה. זוהי משוואה מתמטית.

שאלה: אני יכול לראות את זה, אבל אני יודע שאני נועד למות, גם אם אני מסוגל לאהוב.

תשובה: לא, זה עניין של מידה. בני האדם הם שלב ביניים באבולוציה. הישות אינה מגיעה ממצב של אי-אהבה מוחלטת שבה יש כמות קטנה מאוד של חיים. החיים האנאורגניים יהיו הקרובים ביותר לאותו מצב חיים ללא אהבה. אהבה מוחלטת, לעומת זאת, שבה אין עוד פיצול, כל חלוקה, כל מושג כוזב, היא המקום שבו התודעה האוניברסלית מתממשת לחלוטין. כאשר אין דואליות, אין חיים מול מוות. כדי להגיע לשם הישות האנושית צריכה לעבור שלבים איטיים מאוד של אבולוציה.

שאלה: בעבודתי על הדרך גיליתי שמעולם לא אהבתי דבר או אף אחד; הדרך היחידה שלי לאהוב היא נוירוטית. כשאני מקשיב להרצאה שלך, אני מעוניין למצוא את האני האמיתי שלי בהקשר הזה. אתה יכול לתת לי קצת עזרה?

תשובה: הייתי ממליץ לך לשאול את עצמך באופן ספציפי באיזו מידה אתה מאמין שהחיים נגדך, כך שלא תעז לאהוב. תניח את הרעיונות המאוד ספציפיים שיש לך. באילו מובנים מסוימים אתה מניח שהחיים הם נגדך.

השואל : בכל המובנים.

תשובה: עם זאת, זה לא מספיק להודות בכך באופן כללי כל כך, כי זה גם לא ממש מדויק. צריך להפוך את זה לספציפי. לאחר שזה נעשה, תסתכל על ההצהרות הכתובות, ואז תתחיל לתהות. אמור לעצמך, "אולי אני טועה, אולי זה לא ככה". אתה צריך להניח שישנה אפשרות שאתה עלול לטעות. כל כך הרבה פעמים אנשים נשארים בצוואר בקבוק בדרכם כי הם לא נוטשים את המסקנה הלא נכונה. הם מצאו את זה, הם יודעים באופן עקרוני שזה לא בסדר, אבל הם נשארים עם זה ואומרים לעצמם, "ככה אני מרגיש", מחכים להרגיש אחרת בלי שום מאמץ מצידם. אבל פתרון יכול לבוא רק כאשר אתה מטיל ספק ברצינות במסקנות שלך ומודה שהדברים יכולים להיות שונים. אתה חייב לערער על הנחה, ברגע שהיא מנוסחת במילים מדויקות, כגון "אני מצפה שהחיים יהיו כך או כך, לפחות מבחינתי". ואז אתה מפנה מקום לאמת שלעולם לא תוכל להיכנס לחדרים הסגורים של התפיסות המוטעות האפלות והעגומות שלך לגבי החיים והטבע הפנימי ביותר שלך.

שאלה: כולנו איבדנו חבר לאחרונה שהיה קרוב מאוד לעבודה זו. אני תוהה אם נוכל להיות איתו בקשר, איכשהו?

תשובה: הדבר החשוב הוא לא להיות בקשר עם אדם מסוים בעולם הלא פיזי, אלא שכל היצורים, בכל מקום שבו הם נמצאים, נמצאים בקשר עם אותו מרכז של העצמי הפנימי ביותר שהוא אוניברסלי. כל השאר נופל למקומו ומאחד את אלה שמושיטים יד באהבה. ליצור קשר בדרך זו לא הכרחי, וגם לא באמת מועיל לכל הנוגעים בדבר. זה מעביר את הדגש ממה שחשוב למשהו שהוא באמת לא חשוב. אני יודע שחלק מהאנשים עשויים להתאכזב מתשובה כזו ועלולים להאמין בטעות שמדובר בדחייה או חוסר דאגה. התגובה שלי נראית מתכחשת כי התפיסה שעדיין יש להם על החיים ועל העצמי עדיין לא מכוון להבנה אוניברסלית. בסופו של דבר הם יראו שיש באמת יותר אמת ויותר אהבה בלשים את הדגש על כל מה שמקדם את המגע עם הדבר האחד והיחיד שחשוב: הגשמה עצמית. ואז אהבה בין אנשים מתרחשת בצורה בריאה וטבעית, בצורה הטובה בי ותר האפשרית. מגע עם אנשים שכבר לא נמצאים בגוף לא יכול להיות הרפתקה מספקת באמת, לעולם. זה חייב להוביל בצורה כלשהי לבריחה מעצם הדגש שהוא כל כך חשוב. לעתים קרובות הוא נועד להקל על הספק והכאב, אך הוא אף פעם לא באמת עושה זאת בצורה אמיתית ומתמשכת.

שאלה: אך האם קשר לא ייתן כוח לאדם המנוח?

תשובה: לא, לא. לאנשים המכוונים לשאיפה ולצמיחה יהיה את כל המגע הדרוש בעולמם. אותם חוקים קיימים שם כמו כאן. כאשר אתה לא רוצה להושיט יד מעבר למגבלות ולמושגים השגויים שלך, אף אחד בעולם לא יכול לעזור לך. אתם יודעים את זה היטב. אבל ברגע שאתה עושה זאת, העזרה מגיעה מכל הצדדים. מדוע זה צריך להיות שונה בממד אחר של התודעה? האהבה נותנת כוח, וניתן להרחיב ולהרחיב זאת לא משנה היכן נמצאים הפרטים. לשם כך אין צורך ביצירת קשר גלוי.

מי ייתן והאהבה והכוח והאמת יתרחבו בכם, בהוויה הפנימית ביותר שלכם. ככל שתתנו לזה לקרות כך תהיו רגישים לאהבה ולכוח ולאמת שמגיעים מאחרים אליכם, כלומר באוויר סביבכם, באוויר שאתם נושמים. המבט שלכם ישתנה. ההבנות והתפיסות שלכם ישתנו במידה שהאהבה והכוח והאמת מהישות הפנימית ביותר שלכם יתאחדו עם אלה של אחרים.

היו בשלום. היו באמת. היו בעצמכם!

נערך על ידי ג'ודית וג'ון סאלי