הרצאה 75: המעבר הגדול בהתפתחות אנושית: מבידוד לאיחוד – הנתיב להתמרה

הרצאה 75: המעבר הגדול בהתפתחות אנושית: מבידוד לאיחוד

9 בדצמבר, 1960
תרגום מאנגלית: משה הכהן

ברוכים הבאים, ידידיי היקרים. ברכות לכולכם. מבורכת היא שעה זו.

בתחילתו של נתיב זה למדתם להכיר את השגיאות, החולשות והמגרעות שלכם ברמה השטחית והברורה ביותר. הכרה זו לא הייתה קלה כיוון שלא הייתם מתורגלים ורגילים לשום סוג של התבוננות עצמית וכנות עצמית.

משלב זה והלאה למדתם לחקור רמות עמוקות יותר ולמצוא את הדקויות הסמויות יותר של טבעכם. מים רבים זרמו בנהר מאז השלבים המוקדמים האלה של מציאת שגיאותיכם. ייתכן שאתם זוכרים שאמרתי לכם בנקודה מסוימת, כשדנו במגרעות האנושיות, שכל השגיאות נובעות משלוש שגיאות בסיסיות: רצון-עצמי, גאווה ופחד. לא משנה איזו שגיאה תיקחו, כשתבחנו אותה באופן יסודי תגלו תמיד שבניתוח הסופי היא נובעת מאחת מאלה.

השלב העיקרי השני בנתיב זה עסק בתסביכים שלכם, בדימויים, בתפיסות השגויות, בבלבול ובקונפליקטים הלא מודעים שלכם. הדגשתי את הצורך שבעשיית עבודה זו של חיפוש-עצמי בלי לשפוט את עצמכם, בלי להטיף מוסר ובלי להעריך מה נכון ומה מוטעה, מה טוב ומה רע מנקודת מבט מוסרית. במקום זאת, אמרתי לכם להעריך ממצאים אלו על פי השאלה עד כמה נכונה ומדויקת הייתה חשיבתכם כשיצרתם את הדימויים והתפיסות השגויות שלכם. יש סיבות טובות להמלצה כזו, בגלל שאשמה הרסנית היא כשלעצמה עול כבד כל כך עד שהיא מייצרת התנגדות רבה מדיי למציאת עצמכם. אם תיגשו לממצאים הפנימיים שלכם ברוח של הטפת מוסר מעוררת אשמה לפני שהגעתם לרמה עמוקה מספיק שמתעלה מעבר למודעות שטחית, הדבר יהפוך את עבודתכם לקשה יותר ממה שהנה כבר.

כעת מגיע השלב העיקרי השלישי בנתיב זה. לאלו מכם שכבר השיגו הבנה כוללת בנוגע לבעיות הפנימיות שלכם, יהיה נחוץ כעת להעריך את הדימויים והתסביכים הנסתרים שלכם מתוך מיקוד על השגיאות שמוטבעות בהם. אתם עשויים לגלות את אותן שגיאות עצמן שמצאתם בתחילתה של עבודתכם ושעליהן חשבתם שהתגברתם, או אולי וריאציות שלהן, חבויות עמוק בתוך הקונפליקטים הפנימיים ביותר שלכם.

כשתכירו בתפיסות השגויות ובמסקנות המוטעות שלכם בהשוואה למציאות ולעובדות, וכשתבינו גם מאין הגיעו ומדוע, תוכלו לראות איזה נזק גורמת החשיבה המוטעית הלא-מודעת לכם ולאחרים סביבכם. כשתוכלו לראות ולהבין באופן מקיף את כל זה בלי להרגיש אשמה ודיכאון, אלא דווקא מתוך שמחה, הקלה וניצחון, שיעניקו לכם כוח והבנה אודות החיים שלכם עצמכם ואודות החיים באופן כללי, אז יגיע הזמן להערכה חדשה מנקודת מבט אתית ורוחנית. התבוננו פנימה כדי לקבוע היכן אתם אנוכיים וגאים, מפוחדים ונסוגים. חפשו עמוק בתוך הקונפליקטים הפנימיים שלכם אחר תכונות אלו, אפילו אם ברמות אחרות של אישיותכם הם עשויים שלא להתגלות. זהו צעד חשוב מאד קדימה, ידידיי.

ישנם שני כוחות עיקריים ביקום. האחד הוא כוח-האהבה, שמעניק, מתַקשר ומתעלה מעבר לאגו הפעוט, אשר מחשיב את עצמו כמרכז של כל הדברים בעוד שהוא רק חלק מתוך שלם עצום. העצמי האמיתי שלכם לעולם אינו מחשיב אתכם כמטרה הסופית. כשאתם מגיעים לשיא הפוטנציאל שלכם, אינכם חווים יותר את החיים בתוך הגבולות של המחסומים המגבילים והמפרידים שלכם של אמונות מוטעות ותפיסות שגויות. אז אתם מוצאים אחדות עם כל האנשים. אתם מרגישים, חווים וחושבים באופן שונה לגמרי. אתם הופכים לאדם שונה, בעודכם נשארים באופן בסיסי אותו האינדיבידואל.

הכוח הבסיסי השני הוא העיקרון ההפוך, האנוכי, שעל פיו חיים עדיין מרבית בני האדם. במצב הזה אתם סובלים ו"נהנים" מן החיים לבד. לא משנה כמה אנשים יקרים לכם יהיו סביבכם, אוהבים ומשתתפים אתכם, אתם חווים את חייכם כייחודיים במהותם, נפרדים ובאופן מוזר שייכים לכם, בלי יכולת לשתף בהם ולהעביר אותם לאחרים. אתם היחידים שחווים כאב או הנאה מסוימים אלו בדרך המסוימת הזו. אתם עשויים לעולם לא לחשוב על כך באופן מודע. למעשה, הידע החיצוני שלכם עשוי לסתור מצב פנימי זה של חוויית החיים. ועם זאת, ברגשות האמיתיים שלכם, זוהי הדרך שבה אתם חווים את החיים כל עוד הנכם עדיין במצב של נפרדות מרוכזת-בעצמי.

המעבר מבידוד מרוכז-בעצמו למצב האיחוד עם הכול הוא הצעד המהותי ביותר בנתיב ההתפתחות של ישות רוחנית אינדיבידואלית.

יום אחד, באיזה שהוא מהלך חיים, המעבר חייב לקרות. הזמן בו זה יקרה משתנה אצל כל אחד. אבל בנתיב הזה חייב להגיע הזמן לכך, במוקדם או במאוחר, ונקווה שאתם תעברו ממצב אחד לשני עדיין בגלגול הנוכחי שלכם.

מילים לא יכולות להעביר לכם את המשמעות של השינוי הזה. פעמים רבות שמעתם על כך מהרבה תורות ולימודים. אתם יכולים להיות מסוגלים לדבר על הנושא הזה בצורה חכמה. ברגעים בודדים אולי חוויתם מה שאני מתאר. אבל אז החוויה נעלמת, ואתם חוזרים למצב הבידוד הישן. נדרשת עבודה רבה על מנת להגיע לכך שהמעבר יהיה קבוע, והתנאים החיוניים ביותר כדי להגיע לאיחוד הינם למצוא ולפתור את הקונפליקטים הפנימיים. והדרישה המוקדמת החיונית ביותר לשם כך היא למצוא ולפתור את הקונפליקטים הנסתרים שלכם.

יתר על כן, חשוב ביותר שתבינו שהמטרה הסופית של הנתיב הרוחני היא לעבור ממצב מופרד למצב מאוחד. על מנת להגיע לכך, חשוב שתהיו מודעים לחלוטין שאתם חיים במצב ישן, לא רצוי. כל עוד יש לכם אשליות לגבי זה, או כל עוד אתם מבולבלים ולא יודעים אפילו שיש שני מצבים נפרדים לחלוטין, תחוו קשיים.

כאשר אתם מעיפים לראשונה מבט חטוף על מצב ההוויה החדש, תחוו שחרור מקיר מגביל של מרכוז עצמי מבודד. אתם תרגישו מטרה עמוקה בחיים, בחיים שלכם, בכל החיים! אתם תבינו את המטרה של כל החוויות שלכם, הטובות והרעות, ותעריכו אותן מנקודת ראות חדשה לחלוטין. אתם תחוו לעומק איחוד עם כל הישויות ועם החשיבות של המטרה שלהן ושלכם. שמחה וביטחון חדשים שמעולם לא חוויתם קודם, יחלחלו בכם. הביטחון החדש לא ילווה באשליה שלא תחוו יותר שום סבל, וגם לא תירתעו מסבל כזה. אלא שתדעו שהסבל אינו יכול להזיק לכם.

חוויה ראשונית נפוצה במצב החדש היא הרגשה שכל מה שאתה חווה כרגע נחווה גם על ידי מיליונים של אנשים אחרים. זה נחווה בעבר על ידי מיליונים ויחווה על ידי מיליונים בעתיד. מאז שעולם החומר נוצר, כל הרגשות האלה, טוב או רע, חיובי או שלילי, שמח או מכאיב, היו קיימים ואנשים חוו אותם. אם נראה לך שאתה יוצר הרגשה אין זה אומר שאכן עשית זאת. מה שאתה יוצר זה את התנאי להתכוונן לכוח או העיקרון המסוים של תחושה שקיימת כבר. אבחנה זו עשויה להיראות דקדקנית אבל היא אינה כזו. תפיסת החיים מנקודת הראות החדשה היא חוויה שונה במהותה. כל עוד אתם מטפחים את האשליה שאתם יוצרים את התחושה או חווית חיים היחסית, אתם עדיין מיוחדים, בודדים ומופרדים. כאשר אתם מתחילים להרגיש שאתם מתכווננים לדבר שכבר קיים, אתם אוטומטית נעשים חלק מהשלם ואינכם יכולים להיות היחיד המופרד שחשתם עצמכם.

אינני מצפה שהמילים האלה יצרו מיד את המצב החדש בכם. אבל עבודתכם בנתיב מתקדמת באופן קבוע, ואם תאמנו את התפיסה הפנימית שלכם על ידי מדיטציה וניסיון להרגיש את המילים האלה, אתם עשויים להאיץ את התהליך. הכרה במשותף ביניכם ובין האחרים תרחיב במידה ניכרת את האופקים שלכם, היא תיתן לכם מבט חדש לגבי העצבות החולפת, ותסייע לכם לעשות שימוש בונה בכל ממצא שלילי בתוככם. היא גם תרחיב את היכולות היצירתיות שלכם.

כמיהה יסודית של האנושות היא להשתתף למעשה במצב החדש של הישות שמגיע לאחר המעבר. אתם יכולים למנוע זאת ולפחד מזה מתוך בורות, אבל הכמיהה נשארת תמיד. מפני שהמצב שבו זה טבעי לכל יצירי אלוהים, המצב המאוחד, אין בו יותר בדידות. במצב הנוכחי שלכם, אתם בְּעִקָּרוֹ שֶל דָּבָר בודדים. הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים להשיג לפרקים הוא ההכרה בכך שאחרים עוברים חוויות דומות ומרגישים אותו דבר. אבל זה בכלל לא המהות של המצב החדש.

במצב החדש תדעו באופן עמוק שכל הדברים, הרגשות, התחושות, המחשבות והחוויות כבר קיימות ואתם מתחלקים בכל אחד מהזרמים הקיימים בגלל תנאים שיצרתם בעצמכם. הכוחות והעקרונות האלה עובדים מסביב ובתוככם. תלוי בכם מי מהם ישפיע עליכם.

דמו את כל החוויות הרגשיות, מהנמוכים ביותר עד לגבוהים ביותר, כזרמים. בהתאם למסגרת המינד האישית שלכם, למצב הרגשי, להתפתחות הכללית, לנטיות האופי וכן למצבי הרוח החולפים ואירועים חיצוניים, אתם תתכווננו לאחד מהזרמים האלה, בשעה שאתם עשויים להיות סימולטאנית מכוונים באופן חלקי לזרם אחר, סותר. בגישה זו, חייב לקרות שינוי דרסטי במבט הכולל הפנימי והחיצוני. מישות מופרדת, ממורכזת בעצמה אתם נעשים צעד אחר צעד הישות שאתם באמת.

בעזרת יכולת החשיבה המוגבלת שלכם אתם מדמיינים שרק כאינדיבידואל ייחודי יש לכם את הכבוד והזכות לאושר. אתם גם מרגישים, פעמים רבות באופן לא מודע, שאם אתם רק שן בגלגל, אינכם נחשבים. אתם חיים תחת האשליה שאינכם אלא אחד מביליונים, ולכן אושרכם אינו חשוב. אשליה אחרת מפרשת בצורה לא נכונה את הזכות לאינדיבידואליות, היא טוענת שאתם ישות נפרדת ולכן נפרדים במהותכם, בודדים וייחודיים. במקרה הטוב אתם מאמינים שאחרים נמצאים בצרה דומה. זו אשליה, אבל במידה מסוימת אינה קיימת אצל רובכם. כל עוד אתם אוחזים בחוסר הבנה זו, אתם נאבקים באופן לא מודע בקרב טראגי ומיותר. אתם חושבים שעליכם להתנגד לוותר על הזכות האינדיבידואלית שלכם להיות מאושרים וחשובים. אם הייתה מתבהרת לכם השגיאה הפנימית, שאתם נלחמים על האינדיבידואליות ועל האושר כאשר לאמיתו של דבר אתם נאבקים לשמר את ההפרדה שלכם, הקרב שלכם היה נעשה קל יותר.

האמת, שאותה תחוו יום אחד, היא: במצב החדש תראו שלהיות לא יותר ולא פחות מאשר חלק מהשלם, ולחלוק עם כה רבים דבר שכבר קיים, יעשה אתכם לאנשים מאושרים יותר. יש לכם את הזכות לאושר, ויש לכם דווקא יותר כבוד וייחודיות עקב כך. הכבוד שלכם יגבר במידה שבה היוהרה של ההפרדה תפחת. האפשרות לחיות חיים מלאים ועשירים תגבר במידה שתעזבו את מצב ההפרדה, שבו אתם סבורים שכדי להשיג יותר לעצמכם עליכם לקחת מאחרים. זו השגיאה וזה הקונפליקט. במצב הישן כך הדברים פועלים. במצב החדש זו אינה האמת. החשיבות של השפע שלכם היא ללא שיעור גדולה יותר רק מפני שאתם חלק מהשלם. ברגע שתשיגו אפילו הבהוב רגעי של האמת, לעולם יותר לא תיקרעו על ידי הקונפליקט הישן שבו סברתם שהאושר הוא אנוכי, או לחילופין, אם רוצים להימנע מאנוכיות, אז האושר אינו חשוב.

חוסר ההבנה הפנימי הזה גורם לאשמה עמוקה בנפש האנושית מפני שאינכם יודעים מה לעשות עם השאיפה שלכם להיות מאושרים. הקונפליקט ייעלם ברגע שתאמנו את המבט שלכם בגישה החדשה. ברגע שתחוו את ההבהוב הראשוני של ההבנה תדעו עד כמה גדולה ההפרדה שהייתם בה. ברגע שמגיעה התובנה הזו תראו באמת שהמצב הישן של ההפרדה היה ועדיין הוא העולם שלכם. ואז יגבר הרצון המודע שלכם לעזוב את העולם הישן מאחוריכם.

כאשר אני אומר מרכוז עצמי אינני משתמש במילה זו בדרך מטיפה מוסר, מאשימה או מוכיחה, אלא בצורה פילוסופית. המילה מצינת מצב בסיסי אחד של הוויה בניגוד למצב הוויה שונה לחלוטין, עולם אחד, או עיקרון נשמה אחד, בניגוד לאחר.

כשתעשו את ההתמרה בצורה הדרגתית, בהכרח ישתנו הערכים שלכם. המטרה ותפיסת החיים שלכם יהיו חייבים להשתנות. השינוי הזה לא יהיה אימוץ שטחי של דעות חדשות אלא צמיחה מאוד טבעית, הדרגתית, אורגאנית, פנימית. השינוי ייעשה לאט, זהו שינוי פנימי יותר מאשר חיצוני. הדעות החיצוניות שלכם לא חייבות לעבור שינוי דראסטי. הן יכולות להישאר אותו דבר, אבל אתם תחוו ותרגישו בצורה שונה.

אנשים פוחדים מאוד משינויים. אבל לכם אין מה לפחוד. הרבה מחייכם ומהדעות שלכם עשויים להישאר אותו דבר בשעה שאתם משתנים. זה נשמע כפרדוכס, ידידיי, אבל זה אינו כך. זה אפשרי להישאר אותו דבר ועדיין להשתנות בדרך טובה, בונה וטבעית מפני שקריאת החיים היא לצמוח למקסימום. עם זאת, אפשרי גם להשתנות ולהישאר אותו דבר בדרכים שגויות הרסניות. אכן, אין לכם מה לפחד לקראת המעבר הגדול, כי מה שהוא בעל ערך ותקף, מה שהוא העיקר שבכם, יישאר אותו דבר, ורק יועשר. רק מה שאינו מהותי בכם ינשור מכם בהדרגה, כמו מעיל ישן ובלוי. הכוחות היצירתיים שעדיין אינכם מודעים להם יזרמו מכם.

הכיוון של הזרמים הפנימיים ביותר שלכם יתהפכו כאשר תשיגו את המצב החדש של האחדות. במצב הנוכחי של הבידוד, כוחות יצירתיים רבים כמו אהבה או כישרונות, מנסים לזרום מכם, אבל בגלל המצב הבסיסי הפנימי של ההפרדה הממורכזת שלכם הם נסוגים. לאחר מאמץ ראשוני של זרימה החוצה, הגעה ליקום וניסיון ללמד אחרים, הם נסוגים, נעשים עצורים ובלתי פעילים. הטבע הפנימי ביותר שלכם מתמרד כנגד תסכול כה גדול מפני שזה בניגוד לטבע, בניגוד לבריאה ובניגוד להרמוניה.

המרד הבסיסי של הטבע הפנימי שלכם גורם לקונפליקטים רבים שלעולם לא יכולים להיפתר לחלוטין על ידי הכרה בתדמיות ובקונפליקטים, שנוצרו בתנאי הילדות שלכם. בעוד שפתירת הקונפליקטים מהילדות חיונית כדי להגיע למצב החדש של ההוויה, חשוב להכיר בכך שפיתרון הקונפליקטים מהילדות אינו המטרה כשלעצמה. אם המטרה שלכם היא לעצור בפתרון הקונפליקטים מהילדות ולפתור סטיות פסיכולוגיות אתם בהכרח תיכשלו בהגשמה העצמית. אתם עשויים גם לא להצליח בפיתרון אמיתי של אותם קונפליקטים אם הפיתרון שלהם אינו אמצעי כלפי מטרה גדולה יותר: המעבר ממצב של מרכוז עצמי של בידוד למצב של איחוד עם הכול. זה כולל הכרה בעצמכם כחלק בלתי נפרד של הבריאה שמנסה תמיד ללא הרף להגיע להגשמה עצמית גדולה יותר.

רק כאשר תיקחו על עצמכם את המטרה הגדולה יותר של איחוד עם הכול כמטרה אישית תהיו מסוגלים להגשים את עצמכם לחלוטין. תפתחו את היכולות שלכם ואז זרם גדול של החיים, של בריאות ושל עוצמה יזרום דרככם. כאשר המבט המוחלט על החיים הוא מעוות או לא מעוצב בבהירות, הכוחות היצירתיים ונותני הבריאות אינם יכולים להיווצר מחדש על ידי הזרם הקוסמי הגדול. הכוחות הקוסמיים נחסמים ועוצרים באופן מתמיד על ידי הבורות, הבלבול, חוסר המודעות או התפיסות השגויות שלכם לגבי המשמעות האמיתית של החיים. כשיש לכם תפיסה נכונה, אתם תגיעו לבסוף למעבר. במצב החדש הכוחות היצירתיים יזרמו מכם באופן טבעי, ויאפשרו לכוחות היקום לזרום אליכם באופן מתמיד, כשהם מחדשים את כל ההוויה שלכם. הכוחות היוצאים מכם יגעו בישויות אחרות שמכווננים אליהם, ולא משנה מי הם והיכן הם נמצאים.

אני יודע שהנושא הזה קשה להבנה. הוא מופשט ולא קל ליישמו. הוא דורש את כל החושים הפנימיים שלכם, את הטבע האינטואיטיבי שלכם וכן את השאיפה הכנה שלכם להבין באמת את המשמעות העמוקה יותר של המילים האלה. בעזרת לימוד ומדיטציה, על ידי ניסיון להרגיש ולהשתמש בממצאים הפנימיים שלכם בעזרת הסקירה הזו אתם תגיעו לנקודה שבה המילים האלה יהיו כהתגלות לכם. ואז תיפתח דלת חדשה שדרכה תיכנסו בשמחה. הטמעת הגישה הזו לחיים תוביל אתכם לבסוף להבנה לא רק של עצמכם ושל אחרים אלא גם הבנה לגבי המטרה שלכם ביקום והתפקוד שלכם בו. שום דבר לא יכול לתת לכם את הביטחון האמיתי אותו אתם עדיין מחפשים. כל המורים והחכמים הגדולים דיברו בדרכים שונות על מעבר גדול זה. אתם בנתיב צריכים לחשוב על כך, לדמות זאת ולדעת שהזמן לכך יגיע.

נפש האדם כל כך נאבקת נגד זה, נגד הגורל המוחלט של כל ישות! עד כמה מפחיד לעזוב את המצב של האומללות למען המצב של אושר וביטחון! עד כמה זה טיפשי מצדכם לפחד עמוק בלבבכם, שכאשר אתם עוזבים את העולם הישן ומגיעים לחדש עליכם להשאיר משהו יקר מאחוריכם. נסו למצוא את הפחד וההתנגדות הלא הגיוניות. הן נמצאות בכם. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להתבונן בהן. אינכם צריכים ללכת רחוק או עמוק כדי למצוא את הפחד. ההתנגדות הבסיסית למעבר מבוטאת באין ספור דרכים קטנות בחיי היומיום שלכם. מצאו זאת, ותרכשו מפתח בעל ערך. קודם כל נחוץ לכם להיות מודעים לדרך בה אתם נאבקים כדי להישאר בחיים המבודדים שלכם, שבהם במקרה הטוב אתם רוצים לחלוק את החיים עם כמה אינדיבידואלים נבחרים. אם אתם יכולים לתת אהבה באיזה שהוא אופן לאותם בודדים, אתם כבר נמצאים צעד לפני רבים שאינם יכולים לעשות זאת.

אני מקווה שהמילים שלי לא יפורשו שלא כהלכה, כאילו אתם צריכים לעשות שינוי קיצוני בחיים החיצוניים שלכם. המעבר הינו הרבה יותר עדין מכך. ברגע שהתחלתם להכיר בתסמינים של דרך החיים הישנה, הממורכזת והמבודדת, אתם בהכרח תראו כיצד כל דחף השייך לנקודת הראות הזו יוצר פחד וחוסר ביטחון והוא טיפשי וחסר היגיון. המצב החדש הוא מצב של שמחה תמידית וביטחון פנימי עמוק. אינני מתכוון שלא תתקלו יותר בקשיים. דיברתי על כך פעמים רבות ואינני רוצה שהנושא הזה לא יובן. אין לשקול ללכת בנתיב ובהתפתחות שקורית בו אם הרעיון מאחורי זה הוא שאם אתה מתקדם כיאות הקשיים ייעלמו. ציפייה זו היא כמובן לחלוטין שגויה ולא מציאותית כל עוד אתם מתגלמים כבני אנוש. אולם כפי שאמרתי קודם לכן, מה שאתם צריכים לעבור לא יפחיד אתכם יותר. אתם תבינו את משמעותו ותעברו אותו באומץ כשאתם צומחים איתו וממנו. אתם תקבלו אותו כחלק מהחיים שלכם במקום לברוח ממנו.

כך שאתם רואים, ידידיי היקרים, מה שהאנושות נאבקת כדי לשמר אותו הוא מצב חשיכה מופרד. זהו מאבק חסר היגיון שממנו נובעת אומללות וזה כשלעצמו מוכיח שהכיוון הוא שגוי ויש לשנותו. התוצאות של שינוי הכיוון הפנימי הן חופש ושמחה, מטרה וביטחון. נראה לכם כאילו אתם מוותרים על משהו בעל ערך, אבל ברגע שתחליטו לשחרר אותו תראו שלא ויתרתם על שום דבר.

הצעדים הניסיוניים הראשונים במעבר ממצב או עולם אחד לשני הם ידיעה עצמית וההבנה של הבעיות, המושגים והעמדות הלא מודעים שלכם. ידיעה עצמית וקבלה עצמית הן דרישות מוקדמות. כל דבר נובע מהן. אתם גם חייבים להבין שישנה מטרה נוספת מעבר למחיקת הבעיות הפנימיות שלכם. או, במילים אחרות, אינכם יכולים באמת לפתור את הבעיות האלה אלא אם כן תדמו בנפשכם את המעבר הגדול הבסיסי הזה.

אם אתם יכולים מדי פעם להרגיש את מה שניסיתי להעביר לכם הערב, זה יסייע לכם לפתוח צוהר קטן דרכו תקבלו מבט חדש.

שאלה: דיברת על כוונון. כיצד אדם מתכוונן ממצב אחד לשני? מהי הטכניקה?

תשובה: כאשר אתם עושים את העבודה של חיפוש עצמי וגם חוזים את המטרה הסופית, זה נעשה תהליך אוטומטי. כשתגיעו להבנה עמוקה של הבעיות והסטיות הפנימיות ביותר שלכם ותתחילו לפתור אותם, המושגים שלכם, נקודת המבט והערכים יתחילו להשתנות, בעדינות ובאיטיות אבל בביטחון. כשתרכשו רמה גבוהה יותר של מודעות הכוונון יקרה אוטומטית. אינכם יכולים להתכוונן רק על ידי כך שתכריחו עצמכם להרגיש או לחשוב דבר מסוים, אבל אתם יכולים לסייע לזה על ידי ניסיון להרגיש ולתפוס בדרך טבעית ורגועה, בלי לצפות לתוצאות מיידיות או לשינוי דרסטי.

אין נוסחת פלא. אתם יכולים להאיץ את תהליך הגדילה האוטומטי על ידי הטמעת מחשבות מסוימות, על ידי השגת הזנה רוחנית ועל ידי שימוש בהרצאה זו כחומר נוסף. כל זה בהכרח יביא לכם רטט שונה, תתכווננו לכוח או זרם שונה.

עדיין, הרטטים הנובעים מכם, על כל ההפרעות והרגשות הסותרים שלהם, מתכווננים לזרמים שליליים, שכמו הזרמים החיוביים הם חלק מהעולם שלכם. אתם מתכווננים באופן אוטומטי למה שמתאים לרטט שלכם, שהוא הסכום הכולל של האישיות והאופי שלכם והמבט הכללי שלכם על החיים. הבריאות שלכם או העדרה, היכולות הבונות והיצירתיות או העדרם, תחושת החיות שלכם והגשמת מטרה או העדרה הם הגורמים המצטברים של הרטט האישי שלכם. הרטט הזה, בתורו, קובע את הכוחות או הזרמים אליהם תתכווננו. האם ציפית לנוסחה מסוימת? אני לא יכול לתת נוסחה כזו.

שאלה: במילים אחרות, זהו מצב שכלי ורגשי. על פי המצב הרגשי שלי, אני אמשוך זרמים מסוימים. כעת נניח שהמצב השכלי שלי הוא כזה שאני מושך כוחות שליליים. שאלתי היא: כיצד אפעל כדי לשנות בהדרגה את הזרמים האלה? מפני שאם אני צריך לחשוב ולדמות שיש זרמים חיוביים ושליליים, זה גורם לי לחשוב שאני צריך להיזהר לא להתכוונן לאותם כוחות שליליים. אם אמצא עצמי במצב שכלי כזה, כיצד אעבור ממנו למצב של כוחות חיוביים?

תשובה: מה שדיברתי עליו הערב לא אמור לשנות את הגישה שלך לנתיב אפילו במלוא הנימה. נראה שאתה חש שאתה נמצא בסכנה גדולה יותר וחשוף יותר לכוחות מעבר לשליטתך מפני שאתה סבור שאותם כוחות כבר קיימים, בשעה שהרעיון שאתה בעצמך יצרת רגשות שליליים נתנה לך תחושה של הגנה גדולה יותר. כל זה אינו נכון. העובדה שאתה יוצר את התנאים שגורמים לך להתכוונן לכוחות שקיימים זה מכבר לא גורמת לך להיות יותר חסר אונים. להפך, ידע זה, אם מבינים אותו כהלכה, ייתן לך עוצמה ותובנה רבים יותר להיות אחד עם הזרמים החיוביים. התגובה שלך היא הוכחה של המאבק האנושי הבסיסי והפחד הלא מבוסס של עזיבת מצב ההפרדה. זה בדיוק מה שאני מנסה להעביר לכם: אתם חשים בטעות שאתם בטוחים יותר בבידוד שלכם ונעשים יותר חשופים ופגיעים כחלק מהשלם. אתם חשים שאתם קורבנות של השפעות של אנשים אחרים עליכם ושל גורמים קיימים מעבר לשליטתכם. אתם תהיו תחת רושם שגוי זה כל עוד לא רכשתם במלואה את האחריות העצמית הפנימית שלכם. וכאשר תרכשו אותה תראו באופן אוטומטי שהאמת היא לא מה שאתם רואים כיום.

הגישה המיידית שלכם לפחד חייבת תמיד להיות אותו דבר. תחילה, הבינו את הבסיס של הפחדים שלכם. כאשר תלכו מספיק עמוק ולא תירתעו ממה שמגיע, תראו בהכרח שאתם שוגים. כל הפחדים פרט לאינסטינקטים בריאים של הישרדות, מבוססים על אשליה ותפיסה שגויה. כאשר תבינו את הבסיס של פחדיכם, תהיו מסוגל לוותר עליהם באופן טבעי. ואז תקבלו את התובנה הנשגבת  שהפחד הוא מיותר, טיפשי, אשלייתי וחסר הגיון לחלוטין. גילוי זה יוביל אתכם לאט לאט להפסיק לפחד. ואז תתכווננו לזרם אחר (לא פחד). המודעות וההבנה שתרכשו לגבי השלילי היא החלק החיוני. כל הפחדים והרגשות השליליים הינם תוצאה של חשיבה מבולבלת ושגויה, בין אם היא מודעת או לא מודעת. ע"י ניתוח עמוק של רגשות שליליים כאלה, תגיעו לבסוף להערכה מחדש של החשיבה והמושגים שלכם וכתוצאה מכך תפתרו את הבלבול הקיים.

פעמים רבות הקושי הגדול ביותר הינו שאנשים אינם מודעים להיותם פוחדים. כאשר אתם יודעים שאתם מפחדים, זה כבר הרבה יותר טוב. כך שהצעד הראשון הוא להיות מודע לכך שאתם מפחדים. הצעד השני הוא לזהות בדיוק ממה אתם פוחדים, מדוע ומהיכן נובע הפחד. זו עבודה קשה, אני מודה בכך. היא דורשת סבלנות והתמדה. נדרש רצון חזק למצוא את הפחד. ואז תפגשו בפחד המקורי ובמושגים השגויים הקשורים בו. ברגע זה הפחד יתחיל להעלם. זו הדרך היחידה לשחרור מהפחד. להחזיק בפחד שמא אתם תתכווננו לזרמים השגויים הוא הגישה הכי פחות יעילה. לחשוב שאתם צריכים לשמור על עצמכם מפני הפחד ע"י נקיטת אמצעים נגדו לא ייתן לכם דבר. אינכם יכולים להגן על עצמכם ע"י בידוד גדול יותר שלכם. הדרך היחידה לשלוט בפחד היא הנכונות לעבור דרכו. ופירושו של דבר, לקבל את החיים בשלמותם, כולל את ההגשמות הנובעות מחוסר המושלמות שלכם. זו הגישה היחידה הבריאה.

שאלה: דיברתי על זמן מעבר. לוקח זמן רב למצוא היכן הפחד הזה. בזמן המעבר האדם נמשך באופן אוטומטי לזרמים שליליים. אני מחפש סיוע לזמן זה מפני שכפי שאתה אמרת, זה לא מגיע בבת אחת. כיצד לעבור את זה?

תשובה: האם אתה מתכוון שהפחד הקיים בפנים, לעזוב את המצב הישן, ימשוך אותך לזרמים חדשים שליליים? אתה טועה באמונה שמצב המעבר יוצר פחדים חדשים. הפחדים הישנים קיימים כל הזמן. אתה רק נעשה יותר מודע להם כעת. מאבק זה היה קיים מאז שהחל הזמן. כל עוד לא עשית את המעבר, אתה נלחם נגד זה מפני שאתה מפחד ממנו בלא מודע. הפחד הזה עשוי להתגשם בסימפטומים חיצוניים רבים, אך עדיין עמוק בפנים הוא הפחד הבסיסי של עזיבת המצב הישן.

בני אנוש פוחדים תמיד שמפני שהם יותר מודעים לתנאי שלילי, הוא יותר מסכן אותם. אך זה בדיוק ההפך. ככל שאתם יודע מודעים לו או לכל פחד אחר, כך פחות השלילי ישפיע עליכם. בכל מקרה, זו אמת נצחית ותקפה שלעולם אינכם טרף חסר אונים להשפעות של אחרים, וההפך.

שאלה: מה לגבי הפחד מהצלחה?

תשובה: בגדול – הפחד מהצלחה מצביע על פחד מכך שאינך ראוי להצלחה. כל מה שאתה יודע הוא שהילד בך רוצה משהו שיוגש לו על מגש כסף, בלי הצורך לאחריות, עבודה, החלטה ומחיר. כאשר אתה בוגר, אתה מקבל את כל התנאים האלה, אבל אם הילד בך לא מקבל אותם, אז התוצאה עלולה להיות פחד מהצלחה. לכן נוצר פחד נוסף. זהו הפחד לאבד את ההצלחה האפשרית שאולי יזכו בה. הידע העמוקה של הנפש משדר לכם שאתם יכולים להחזיק באופן חוקי רק במה שהרווחתם בעמדה בוגרת. אם היא לא קיימת, עמוק בפנים אתם יודעים שההצלחה תברח מכם. לכן אתם מנסים למנוע את הבושה והחשיפה, הכישלון והצער על ידי חבלה בהצלחה ברגע שמופיע הפחד.

כך שמה שיוצר פחד מהצלחה הוא: 1. תחושות של חוסר התאמה 2. חוסר באחריות עצמית, אפילו ברמה פנימית מרומזת 3. אשמה: התחושה של "אני לא באמת ראוי לזה". זה קשור למה שדיברתי פה. אם אדם אינו מוכן לקחת על עצמו אחריות בוגרת, אז באופן טבעי הוא מרגיש אשמה על כך שהוא שואף למטרה. אם אדם מקבל אחריות עצמית בוגרת מלאה, הוא נכון לשלם את המחיר לכל דבר והוא מסוגל לבצע החלטה בוגרת, אז לא תהיה אשמה.

כאשר קיימת בעיה כזו, האדם חייב למצוא את היסודות שדובר פה. אתם עשויים למצוא אותם בגיוון אישי מסוים, אבל באופן בסיסי ההיבטים שדובר עליהם יהיו נוכחים בצורה כלשהי אם מעמיקים מספיק.

ברמה רוחנית עמוקה יותר, מופיע יסוד אחר. הוא קשור לסיבות הפסיכולוגיות שדיברתי עליהן הערב. אתם זוכרים שבשיחה הקודמת הסברתי את הפחד מאושר שקיים ברמה מסוימת בכל בן אנוש. פחד מאושר קשור למצב החדש שדיברתי עליו הערב, המצב שבו אתם חלק מהשלם במקום קצה של עצמכם. האגו האנושי העיוור והבור נאבק כנגד המצב החדש הלא ידוע של אושר טהור. כל אושר אמיתי חייב באיזו דרך להיות קשור למצב החדש של הוויה שיהיה שלכם לאחר המעבר.

כל הצלחה שהיא יותר מאשר שטחית בלבד, שאינה נחווית ברוח של להיות חלק מהשלם ולחלוק את המטרה המשותפת של איחוד כל היקום תהיה רדודה, לא מספקת וזמנית. היא לא תהיה מתגמלת ותביא לפחדים באיזו דרך. סיפוק וביטחון אמיתיים, שהם התוצר של הצלחה אמיתית, לא הולכים ביחד עם מצב מופרד, אפילו אם המצב המופרד הזה אינו מוכר בבהירות כגורם הלא מודע והמרומז שהינו. חוסר התאימות יוצר את הפחד מהצלחה. אני אפרוש כעת עם ברכות מיוחדות לעונה. כמובן, בעולם שלנו איננו מכירים ב"עונות". אבל אתם בעולמכם בחרתם זמן מיוחד זה של השנה לחגוג את הלידה של האחד שבא כדי להדגים בדרך הטובה ביותר את המעבר שעליו דיברתי. הוא הדגים זאת בסמלים. כי החיים עצמם הינם סמל, הרבה יותר מאשר החלומות שלכם. בברכה מיוחדת של המושיע שהיה האהבה והוא האהבה, ושתמיד יהיה האהבה, אני שולח לכם עוצמה והאהבה שלנו, ושאיפותינו שתמשיכו להיאבק בנתיב הזה, הנתיב של מציאת עצמכם והתפתחות עצמכם כדי שתהיו האדם שיועדתם להיות. כי אין שום דבר יותר כדאי ותכליתי שיכולתם לעשות, כל עוד אתם ישרים עם עצמכם. יושר עצמי הוא הצעד הראשון לקראת האהבה. היו ברוכים ידידיי היקרים ביותר, היו שלווים, היו באלוהים!

נערך על ידי ג'ודית וג'ון סאלי