הרצאות 151-175 – הנתיב להתמרה

הרצאות 151-175

הרצאות הנתיב – מהדורת 1996

ההרצאות כאן הן תרגום של הרצאות הנתיב במהדורת 1996 המכילה 258 הרצאות, שחלקן תומללו ממפגשי שאלות ותשובות. מהדורה זו נערכה כדי לפשט את מבנה השפה המורכב שבו נוצרו ההרצאות המקוריות. שפת האם של אווה הייתה גרמנית ומבנה המשפט שלה שיקף זאת (ולפעמים אף הביא לשימוש מביך באנגלית). מהדורה זו מבטלת גם את מה שניתן לראות כטרמינולוגיה סקסיסטית שהייתה מקובלת בתקופת העברת החומר אך בפועל, אינה מקובלת כיום. ובאופן כללי, מהדורה זו מפשטת את השפה בדרך שאינה פוגעת במשמעות ההרצאה עצמה.

151. אינטנסיביות: מכשול להגשמה עצמית
הרצאה מס' 151, 7 באפריל 1967
לפיכך, אחד המעצורים להפיכת הכוח האוניברסאלי לזמין הוא חוסר היכולת להעמיד דברים לשאלה ברצינות ובפתיחות, ולהשאיר מקום לאמת חדשה, לא משנה עד כמה מהפכנית עשויה אמת זו להיות, להשאיר מקום להשקפה חדשה שנראית כסותרת את מה שהייתם משוכנעים בו ואת הניסיון הקודם שלכם.
לקריאה     להורדה
152. הקשר בין האגו והעוצמה האוניברסאלית
הרצאה מס' 152, 7 במאי 1967
כל תודעה אינדיבידואלית היא תודעה אוניברסלית – לא רק חלק ממנה, שכן חלק מרמז רק מעט, אלא בכל מקום שבו קיימת תודעה, זו התודעה המקורית. התודעה המקורית הזו, או עקרון החיים היצירתיים, לובשת צורות שונות…
הרצאה זו נמצאת גם בפרק 15 של הספר "הנתיב להתמרה עצמית" אל דף הספר
לקריאה     להורדה
153. טיבם הרגולטיבי של תהליכים בלתי רצוניים
הרצאה מס' 153, 2 ביוני 1967
אם לסכם שוב, ואולי בגישה אחרת, את המשמעות של מימוש עצמי: מימוש עצמי פירושו להעלות אל המציאות את כל הפוטנציאלים הרדומים והמשמעות היא שילוב האגו עם תהליכים בלתי רצוניים עד כה.
לקריאה     להורדה
154. פעימת התודעה 
הרצאה מס' 154, 15 בספטמבר 1967
אם לסכם שוב, ואולי בגישה אחרת, את המשמעות של מימוש עצמי: מימוש עצמי פירושו להעלות אל המציאות את כל הפוטנציאלים הרדומים והמשמעות היא שילוב האגו עם תהליכים בלתי רצוניים עד כה.
הרצאה זו תורגמה ע"י חווה אילון ונמצאת באתר שלה:  לקריאה לחץ כאן
155. פחד מהעצמי – נתינה וקבלה
הרצאה מס' 155, 13 באוקטובר 1957
התנאי הבסיסי להפוך למי שאתה באמת, הוא חוסר פחד. התגברות על פחד מהעצמי היא המפתח. כל סוג של פחד מסתכם, בניתוח האחרון, לפחד מהעצמי; כי אם הפחד מהאני הפנימי ביותר שלך לא היה קיים, לא היית יכול לפחד מכלום בחיים. למעשה, אפילו לא יכולת לפחד מהמוות.
לקריאה     להורדה
156. שאלות ותשובות
הרצאה מס' 156, 27 באוקטובר 1967
בנתיב שלכם, אדם מתחיל לעמוד פנים אל פנים מול הדימויים שלו. כלומר, הוא מתחיל לחוש איך הוא מגיב רגשית כלפיהם, הוא חווה את המציאות שלהם ומתחבר אליהם, מה שלא היה כך לפני כן. חוויות רגשיות מסוימות עולות ממעמקי ההוויה, וזו רק ההתחלה…
הרצאה זו לא תורגמה לעברית
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
157. אפשרויות בלתי מוגבלות של חוויה הנחסמות ע"י תלות רגשית
הרצאה מס' 157, 10 בנובמבר 1967
כשמדברים על האינסופיות של אלוהים או של הבריאה המשמעות היא שהכל כבר קיים. אין מצב של הוויה, חוויה, מצב, מושג, תחושה או אובייקט שלא קיים כבר. כל דבר בעולם קיים במצב של פוטנציאל שכבר מכיל בתוכו את המוצר המוגמר.
התרגום להרצאה זו נמצא בפרק 10 של הספר "הנתיב להתמרה עצמית" אל דף הספר
158. האגו כמשתף פעולה עם העצמי האמיתי או כמכשיל אותו
הרצאה מס' 158, 8 בדצמבר 1967
ברגע שאתה מתעלה מעל הדואליזם, שני היבטים מנוגדים, ולכאורה סותרים זה את זה, נעשים נכונים באותה מידה. כך הוא האגו ביחס אל העצמי האמיתי. מצד אחד זה נכון כשאומרים שהדומיננטיות של האגו, החוזק המוגזם שלו, הם המכשול הגדול ביותר לחיים פרודוקטיביים, אך זה נכון באותה מידה כשאומרים שאגו חלש – אינו מסוגל לבסס חיים בריאים.
לקריאה     להורדה
159. מופע החיים משקף אשליה דואלית
הרצאה מס' 159, 12 בינואר 1968 
אחד הקשיים הגדולים בחיים הוא העקומה הבלתי נמנעת כלפי מטה בכל תהליך הצמיחה. החיים הם צמיחה, וצמיחה היא רצף של תנועה שהולך בקו משתנה. כל מורָד מביא לעלייה חדשה; כל עלייה חייבת לרדת כדי לעלות שוב. לא יכולה להיות תנועה כלפי מעלה אלא אם יש קודם כל תנועה כלפי מטה. לפיכך, לא יכולים להיות חיים אלא אם כן הם עברו צורה של מוות.
לקריאה     להורדה
160. יישוב הפיצול הפנימי
הרצאה מס' 160, 2 בפברואר 1968 
יש לעשות ניסיון מאוד מכוון, אך רגוע, כדי להרגיש את הגורמים הבסיסיים המובילים לתוצאות החיצוניות בחייכם. כל הצער והאומללות, כל הריקנות וההגשמה, כל התסכול והסבל נגרמים, כפי שאתה כבר יודעים, כתוצאה מניתוק מהגורמים שבתוככם.
לקריאה     להורדה
161. שליליות לא מודעת מסכנת את כניעת האגו לתהליכים לא רצוניים
הרצאה מס' 161, 15 במרץ 1968 
ישנם מצבים ותהליכים שונים בחיים החומריים המקנים לבני אדם את האפשרות לטעון את עצמם מחדש מהמקור האוניברסלי. אחד המצבים האוטומטיים והנגישים ביותר מבין המצבים הללו הוא שינה. אותם אנשים שהשינה מדירה עצמה מהם, הם אלה המסובכים מדי עם האגו שלהם. נדודי שינה מתרחשים בדיוק בגלל שהאגו שולט מדי, וכוחות החיים האוטומטיים, לא יכולים להשתלט.
לקריאה     להורדה
162. שלש רמות מציאות בהדרכה הפנימית
הרצאה מס' 162, 12 באפריל 1968 
אדם המנותק מהמציאות הפנימית, אכן אבוד. למעשה, רוב בני האדם מנותקים כמעט לחלוטין מהמציאות הפנימית שלהם ולכן הם חייבים למצוא את דרכם חזרה אליה. המעטים שהגיעו לקשר הזה, תמיד היו ויהיו המנהיגים הרוחניים של המין האנושי. כל מאמץ בנתיב זו מכוון לכונן מחדש קשר כזה אל ההדרכה פנימית ולגילוי המציאות הפנימית.
לקריאה     להורדה
163. הפעילות והקבלה של המוח
הרצאה מס' 163, 10 במאי 1968 
ביקום קיימים שני כוחות, או גישות, עוצמתיים – ולכן כך גם בכל אישיות אנושית. האחד הוא הכוח שמתאמץ, נע, פועל, יוזם, מפעיל, עושה. היבט זה כולל אחריות עצמית, עצמאות, אוטונומיה, בחירה חופשית וכוח העצמי. האחר הוא קשוב ומחכה לכל מה שיקרה. היבט זה כולל סבלנות, ענווה, מודעות לתלות הדדית ולהיות חלק ממכלול. יש לו אמון בתהליכי החיים הגדולים יותר. הראשון כרוך בפעולה ישירה, השני פירושו המתנה לצמיחה ולביטוי עקיף, המתרחש בדרכו ועל פי חוקיו.
הרצאה זו לא תורגמה לעברית
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
164. היבטים נוספים של אנוכיות קוטבית
הרצאה מס' 164, 7 ביוני 1968 
זה כמובן נכון שאם אנשים היו לגמרי בהרמוניה עם הכוחות האוניברסליים, הם לא היו חולים, נוירוטים, אומללים. אבל זה נכון באותה מידה שמחלה, חוסר שביעות רצון וחוסר הרמוניה הם אינדיקציה לבריאות. כי זה בדיוק האני האמיתי שלך, הוויית הרוח שלך, שמדבר דרך האומללות, שולח לאגו המודע מסר שמשהו צריך להיות שונה.
הרצאה זו תורגמה ע"י חווה אילון ונמצאת באתר שלה:  לקריאה לחץ כאן
165. שלבים התפתחותיים ביחסים בין מחוזות הרגש, החשיבה והרצון
הרצאה מס' 165, 13 בספטמבר 1968 
תפקידו של נתיב זה אינו להסיר סימפטום מטריד בחייו של אדם. אין פה עניין עם ריפוי ממחלה וגם לא רק דרך להפוך לאדם טוב יותר ולהתפתח מבחינה רוחנית. כל זה קורה אמנם, אבל חייב להיות מובן לחלוטין לכולכם, שלא משנה כמה רחוק תחליטו ללכת בנתיב – מטרת הדרך היא מימוש מוחלט של הגרעין האלוהי.
לקריאה     להורדה
166. תפישה, תגובה, ביטוי
הרצאה מס' 166, 11 באוקטובר 1968 
הנפש החיה שהינך, זו שמחכה ללא הרף להתגלות באורח חיים של רווחה, יצירתיים ומשמחים, מוכלת ומעוכבת על ידי רגשות דחוסים – על ידי רגשות עוצמתיים שאינך רוצה לחוות.
לקריאה     להורדה
167. המרכז הקפוא מתעורר לחיים
הרצאה מס' 167, 8 בנובמבר 1968 
אין זה אפשרי להימנע מהחוויה של מי שאתה עכשיו ורק על ידי הלמידה איך לעשות זאת, תוכל להגיע למרכז החיים שלך. הרגשות והעמדות הלא רצויים יתמוססו בהדרגה מעצם הקבלה העצמית. ואפילו עוד לפני שזה קורה – כל המחלוקות מסתיימות כשאתה מקבל את עצמך.
לקריאה     להורדה
168. שתי דרכים בסיסיות של החיים: כלפי המרכז והלאה מהמרכז
הרצאה מס' 168, 6 דצמבר 1968 
מסה חזקה, זוהרת לבנה של אנרגיה מתקיימת במרכז האישיות האנושית. זוהי אש תמידית המבעבעת ומתפוצצת בתוך עצמה ללא הרף וכל פיצוץ זעיר מכפיל את גרעיני המסה המוּצאת של אותו חומר ואנרגיה. כאשר תהליך היצירה הבסיסי הזה אינו מופרע והרמוני, הרצף האינסופי של האנרגיה מתפשט ומציף בשמחה וברווחה. הזרימה המתמדת מתפשטת ומתפשטת ובכל זאת מוכלת בתוך עצמה. אין כאוס בתהליך הזה.
לקריאה     להורדה
169. העיקרון הגברי והעיקרון הנשי בתהליך היצירתי
הרצאה מס' 169, 14 פברואר 1969
איזה הבדל עצום נוצר כשאתה מבטא ויוצר את חייך או את גורלך מתוך כוונה, במקום ליצור אותם מבלי לדעת. יצירה לא מודעת, אתה עובר חוויות מסוימות שאתה מייחס לגורל לא ברור כלשהו.
התרגום להרצאה זו נמצא בפרק 2 של הספר "יחסים"  אל דף הספר
סיכום להרצאה זו ע"י אבי לוי וליאורה ורדי נמצא בתפריט 'תוכן נוסף'   לקריאה לחץ כאן
170. פחד מאושר מול געגועים אליו – מרכזי האנרגיה
הרצאה מס' 170, 3 בינואר 1969
בכל אדם קיים במידה מסוימת מין פחד מופרך לכאורה. למרות שאין זה הגיוני – הוא בכל זאת קיים. קיום יחד עם הפחד שלך הוא כמיהה אינהרנטית לזכות מלידה האמיתית שלך, שהיא מצב של אושר עילאי, שמחה עילאית, שאין לתאר בשפה האנושית.
הרצאה זו תורגמה ע"י חווה אילון ונמצאת באתר שלה:  לקריאה לחץ כאן
171. חוקים רוחניים
הרצאה מס' 171, 1 בפברואר 1969
במהלך מתן הרצאות אלה, המדריך התייחס לעתים קרובות לחוקים רוחניים. בפברואר 1969, החליטה אווה פיירקוס לאסוף כמה מהחוקים הבסיסיים כדי לתת לנו הבנה נוספת של המושגים המאוד חשובים הללו.
לקריאה     להורדה
172. מרכזי אנרגיית החיים
הרצאה מס' 172, 28 במרץ 1969
את מה שקובע את התפקוד התקין של כוח החיים באדם, ומכאן של מרכזי האנרגיה, ניתן להבין רק אם נקבל מבט על כל המבנה של האישיות האנושית. לשם כך, יש צורך ברמת סיכום מסוימת. כוח החיים הוא הכוח היצירתי המחייה את היקום כולו. הוא מכיל את כל יסודות החיים, כל הפוטנציאלים, כל אפשרות לביטוי חיים.
הרצאה זו לא תורגמה לעברית
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
173. עמדות ונהלים בסיסיים לפתיחת המרכזים – הגישה הנכונה לַתסכול
הרצאה מס' 173, 5 במאי 1969
פתיחת המרכזים יוצרת יכולת מלאה של חיים והרגשה. מצבם הסגור אחראי על אומללות, שליליות וחוסר רגשות. מידת הסגירה של המרכזים קובעת בדיוק את מידת החיים בתחושת חוסר מציאות, מחלוקות וחוסר תחושה. חיים שמחים, פוריים ומשמעותיים מרמזים על מידה תואמת של פתיחות המרכזים.
הרצאה זו תורגמה ע"י חווה אילון ונמצאת באתר שלה: לקריאה לחץ כאן
174. הערכה עצמית
הרצאה מס' 174, 23 במאי 1969
הערכה עצמית, חיבה עצמית או ערך עצמי – איך שלא תקראו לזה, חסרה מאוד בכל בן אנוש שחווה תחושות של חוסר ודאות, פחד, חוסר ביטחון, אשמה, חולשה, ספק, שליליות, חוסר התאמה ונחיתות. במידה שהרגשות הללו נוכחים, ההערכה העצמית חסרה בהכרח, רק שמצב זה לא מזוהה ישירות. בּוּרוּת שכזו מזיקה פי כמה, משום שהאדם מסוגל פחות להתמודד ישירות עם הבעיה.
התרגום להרצאה זו נמצא בפרק 13 של הספר "הנתיב להתמרה עצמית" אל דף הספר
175. תודעה: הקסם בבריאה
הרצאה מס' 175, 2 בספטמבר 1969
הבריאה היא אכן תוצאה של תודעה ולא, כפי שמניחים בדרך כלל, להיפך. שום דבר לא יכול להיות אלא אם כן הוא קיים לראשונה בתודעה, בין אם התודעה היא הרוח האוניברסלית, העצמי האוניברסלי, ובין אם היא העצמי האינדיבידואלי.
התרגום להרצאה זו נמצא בפרק 5 של הספר "הנתיב להתמרה עצמית" אל דף הספר