הרצאות 101-125 – הנתיב להתמרה

הרצאות 101-125

הרצאות הנתיב – מהדורת 1996

ההרצאות כאן הן תרגום של הרצאות הנתיב במהדורת 1996 המכילה 258 הרצאות, שחלקן תומללו ממפגשי שאלות ותשובות. מהדורה זו נערכה כדי לפשט את מבנה השפה המורכב שבו נוצרו ההרצאות המקוריות. שפת האם של אווה הייתה גרמנית ומבנה המשפט שלה שיקף זאת (ולפעמים אף הביא לשימוש מביך באנגלית). מהדורה זו מבטלת גם את מה שניתן לראות כטרמינולוגיה סקסיסטית שהייתה מקובלת בתקופת העברת החומר אך בפועל, אינה מקובלת כיום. ובאופן כללי, מהדורה זו מפשטת את השפה בדרך שאינה פוגעת במשמעות ההרצאה עצמה.

101. ההגנה
הרצאה מס' 101, 13 באפריל 1962
כשאתה במגננה אתה מפחד; אתה מרגיש מאוים ומסכן. בהחלט קיימות סכנות מציאותיות, והמערכת האנושית מצוידת להתמודד איתן. אם תתבצע תקיפה ממשית נגדך, כל יכולותיך שלך ייסוגו מהעיסוקים הרגילים שלהם ויופנו אל הסכנה האחת הזו ויתרכזו בה. כדי לטפל בבעיה דחופה כרגע, אתה צריך שכל יכולותיך שלך יתמקדו בנקודה אחת.
לקריאה     להורדה
102. שבעת החטאים הקרדינאליים
הרצאה מס' 102, 27 באפריל 1962
החטא הקרדינלי הראשון הוא גאווה. דנתי בזה בעבר. כולכם יודעים את מקורו, הסיבה, השפעותיו ותופעות הלוואי שלו ובקצרה: גאווה היא תמיד פיצוי על רגשי נחיתות וחוסר התאמה שההשפעות שלה בהכרח מובילות לנפרדות.
לקריאה     להורדה
103. הנזק בנתינת אהבת יתר, כוחות רצון יעילים והרסניים
הרצאה מס' 103, 11 במאי 1962
למדת שלהכריח את עצמך להרגיש אהבה כשאתה לא חווה אותה, יביא לנזק, וזאת משום שבמקרה כזה אתם משתמשים בסוגים הלא נכונים של רצון ואהבה שמביאים לתוצאה שלילית. יחד עם זאת, אתה גם יודע שכאשר לא מעניקים אהבה, אי אפשר לקבל אותה. לכן, במודע או שלא במודע, אתם מנסים לכפות זאת. אתם משתמשים ברצון שלכם כדי לייצר תחושה שעדיין לא קיימת בכם.
לקריאה     להורדה
104. שכל ורצון ככלים או מכשולים למימוש עצמי
הרצאה מס' 104, 25 במאי 1962
האני האמיתי שלך לא יכול להיות נשלט על ידי רצון או כוח. זהו ביטוי ישיר, לא של מחשבה ורצון, אלא של חוויה ספונטנית ויצירתית שמתהווה ללא רצון, ברגע הכי פחות צפוי. חשוב מאוד לזכור, ולעולם לא להרחיק מהעין.
הרצאה זו לא תורגמה לעברית
את סכום ההרצאה שנכתב ע"י ליאורה ורדי ניתן לקרוא מתפריט 'תקצירים וסיכומים
' או כאן
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
105. יחס האנושות אל האלוהים – בשלבי התפתחות שונים
הרצאה מס' 105, 8 ביוני 1962
בחיי היומיום שלך מוצעות לך אפשרויות רבות לראות את עצמך כפי שאתה; לאמת מה אתה באמת מרגיש, ולא את מה אתה מנסה להרגיש. כל שעליכם לעשות הוא – להזכיר לעצמכם כל הזמן להיות ערניים למציאות הזו שבכם ולטפח את המודעות.
הרצאה זו לא תורגמה לעברית
את סיכום ההרצאה שנכתב ע"י ליאורה ורדי ניתן לקרוא מתפריט 'תקצירים וסיכומים
' או כאן
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
106. עצבות נגד דיכאון
הרצאה מס' 106, 14 בספטמבר 1962
תחילה נגדיר את ההבדל. בעצב אתה מקבל ללא רחמים עצמיים עובדת חיים כואבת כמשהו שמעבר לכוחך לשנות. כאשר אתה באמת עצוב, ללא דיכאון, אתה לא רק מרגיש את זה ככאב גדילה בריא ללא חוסר תקווה, אלא אתה עצוב בגלל נסיבות חיצוניות, בידיעה שזה הולך לחלוף. אין הסתרה, אין תזוזה או מיזוג של רגשות. בדיכאון הנסיבות החיצוניות עשויות להיות זהות, אך תחושות הכאב שלך נובעות במידה רבה מסיבות אחרות מלבד ההתרחשות החיצונית.
תרגום להרצאה זו נמצא בפרק 1 של הספר "יחסים"  אל דף הספר
את סיכום ההרצאה שנכתב ע"י ליאורה ורדי ניתן לקרוא מתפריט 'תקצירים וסיכומים'   או כאן
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork: לחץ כאן
107. שלושה היבטים של הימנעות מאהבה
הרצאה מס' 107, 12 באוקטובר 1962
בתוך כל פרט קיימת באר של חוכמה ואהבה. זהו אוצר עמוק בתוככם אשר יכול לבוא לידי ביטוי רק כאשר אתם הופכים מודעים לכל אותם היבטים של עצמכם שמונעים את הגישה אליו. אתם רגילים לחפש את האמת, הדרכה ופתרונות לבעיותיכם – מחוץ לעצמכם, אולי באמצעות תורות נבונות או יד מסייעת. אך התשובות האמינות והמציאותיות, מגיעות מבפנים, מתוך עצמכם. על מנת להעלות מים מן הבאר – יש צורך בעזרה מבחוץ, אך לזו יש ערך רק אם היא מצליחה להביא אתכם אל המקור הפנימי. מלבד נתיב זה של עימות עצמי, האם יש דרך נוספת לעזור לכם לשאוב מים מהבאר?
לקריאה     להורדה
108. אשמה בסיסית על אי אהבה – חובות
הרצאה מס' 108, 9 בנובמבר 1962
. . . אשמות קטנות ובלתי מוצדקות מחליפות את האשמה האמיתית של נסיגה, חוסר אהבה ובידוד. במילים אחרות, האשמות הקטנות הללו אמורות לכפר על הפרת הכוחות הפנימיים הקוסמיים הגדולים, לשבור את הזרימה, כביכול. האשמה המאוד שורשית הזו מונעת ממך לתבוע את החופש שלך, לטעון את עצמך, להרגיש שמגיע לך להיות מאושר.
לקריאה     להורדה
109. בריאות רוחנית ורגשית דרך כפרה על אשמה אמיתית
הרצאה מס' 109, 7 בדצמבר 1962
הדבר הקשה ביותר לאדם הוא להתייצב מול העצמי הנמוך, וזהו העצמי הנמוך שבקשר אליו קיימת אשמה אמיתית. אתם עושים הכול כדי להימנע מלהתייצב מול העצמי הנמוך. אתם אולי מסוגלים ומוכנים להתייצב מול חלקים שלו, אך חלקים אחרים אתם לחלוטין לא מוכנים לקבל. אתם כה פוחדים מהשתמעויות אפשריות, וכה להוטים להיות טובים הרבה יותר משאתם מסוגלים כרגע להיות, עד שאתם מעדיפים לייצר אשמה כוזבת איומה ביותר, מאשר לקבל אשמה אמיתית זערורית השייכת לעצמי הנמוך בתחום שאינכם מוכנים לקבל.
לקריאה     להורדה
110. תקווה ואמונה ומושגי מפתח נוספים שנידונו בתשובות לשאלות
הרצאה מס' 110, 4 בינואר 1963
שאלה: איך אמונה באלוהים ותקווה קשורות לדרך זו של טיהור עצמי?
תשובה: האם אתה רואה איזושהי סתירה בין דרכנו לבין האמונה באלוהים ובתקווה?
הרצאה זו תורגמה ע"י חווה אילון ונמצאת באתר שלה: לקריאה לחץ כאן
111. חומר הנשמה – התמודדות עם דרישות
הרצאה מס' 111, 1 בפברואר 1963
כשילד חדש נולד ונכנס לכדור הארץ, חומר הנשמה שלו רגיש מאוד ורך מאוד. בתוך חומר הנשמה הזה טמונים כל הפוטנציאלים – הכישרונות, התכונות, הנטיות, המאפיינים, וגם הבעיות הבלתי פתורות. על פי הפוטנציאלים הללו – חיובי, כמו גם שלילי – צומחת הישות.
לקריאה     להורדה
112. התייחסות האנושות לזמן
הרצאה מס' 112, 1 במרץ 1963
הערב ברצוני לדון בנושא חדש, קשר האנושות לזמן. זהו אכן נושא חשוב. דבריי יועילו לכם מאוד, אם תקדישו את הזמן להרהר בהם וליישם אותם ביחס לעצמכם. מה שאגיד ייראה אולי תחילה כבלתי ניתן ליישום לחלוטין בחייכם האישיים, בגלל טבעו המופשט, הפילוסופי והמטפיזי. אך אם יש לכם סבלנות, ותשתדלו לעקוב אחרי המשמעות העמוקה של דבריי, תיווכחו בקרוב כי יש להם יישום מאוד פרקטי.
לקריאה     להורדה
113. הזדהות עם העצמי
הרצאה מס' 113, 29 במרץ 1963
ועתה ידידיי, ברצוני לדון בנושא שטרם נכנסתי אליו – הזדהות עם עצמכם, בניגוד להזדהות עם אחרים. בהרצאה הקודמת דיברתי על האנושות ויחסה לזמן. אמרתי, בעיקרו של דבר, שרק לעתים נדירות מאוד אנשים חיים בַּעכשיו. הם נדחפים אל העתיד. הם נסוגים אל העבר. לעתים תכופות שתי התנועות הסותרות מתרחשות בד בבד. בשתי החלופות, אתם מתאמצים להתרחק מן הַעכשיו.
לקריאה     להורדה
114. מאבק  בריא ולא בריא – התמודדות עם חרדה
הרצאה מס' 114, 26 אפריל 1963
מאבק בריא אף פעם לא מתיש ומכלה את האנרגיות שלכם. הוא אף פעם לא חסר תועלת, אם כי לא תמיד קוצר הצלחה באופן ישיר. מאבק בריא מאופיין בפעילות נינוחה וביכולת לקבל תבוסה, על ידי מטרות מוגדרות היטב עם מניעים בסיסיים בריאים, על ידי עיסוק בסוגייה עצמה ולא בשימוש בבעיה כדי לכסות על סטיות פסיכולוגיות נסתרות. במאבק בריא אתה אף פעם לא נלחם נגד עצמך. 
הרצאה זו תורגמה ע"י חווה אילון ונמצאת באתר שלה:  לקריאה לחץ כאן
115. תפיסות, נחישות, אהבה כהיבטים של תודעה
הרצאה מס' 115, 24 במאי 1963
במהלך עבודת החיפוש העצמי שלך, רמות עמוקות יותר של הבנה נפתחות, כך שמילים של אמת מגיעות ישירות לאותן רמות פנימיות – או לפחות יש להן סיכוי לעשות זאת. לכן חשוב לדון באותם נושאים מנקודות תצפית שונות בשלבים ספציפיים של הנתיב שלכם. מה שהבנתם עד כה בצורה רדודה, יובן אז באופן מעמיק יותר.
הרצאה זו לא תורגמה לעברית
את סכום ההרצאה שנכתב ע"י ליאורה ורדי ניתן לקרוא מתפריט 'תקצירים וסיכומים
' או כאן
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork:  לחץ כאן
116. מאבק בין העצמי הנמוך לבין המצפון הכפוי
הרצאה מס' 116, 21 ביוני 1963
המטרה למצוא, להבין ולפתור את הקונפליקטים והעיוותים החבויים שלכם היא להביא אתכם בסופו של דבר למגע עם הליבה הפנימית ביותר – עם אוצר האהבה האלוהית, החוכמה והכוח הטמונים בכולכם. אם מטרה זו תוגדר בבירור, לא יהיה עוד התנגשות בין אינטרסים רוחניים לארציים.
לקריאה     להורדה
117. בושה – מורשת של חוויות ילדות, אפילו חוויות חיוביות
הרצאה מס' 117, 20 בספטמבר 1963
כאשר אתה הולך בדרך זו, אתה מגלה תחומים מסוימים בעצמך שאתה מתבייש להכיר בהם, אפילו כלפי עצמך. מה שאתה עלול להתבייש בו הם אולי פגמים, אך לא תמיד ולא בהכרח. אתה עלול להתבייש בצרכים לגיטימיים מאוד כמו שאתה מתבייש בתקלות, או להבדיל, בנכסים. ראשית אתה אפילו לא מודע לכך שיש בושה כזו. נדרשת כמות ניכרת של זמן ומאמץ לפני שאתה הופך מודע לאותם היבטים בתוכך שאתה מתבייש עמוקות להתמודד איתם. אתה מכסה את ההיבטים האלה בהעמדת פנים שהיא ההיפך של הבושה הספציפית שלך.
לקריאה     להורדה
118.דואליות דרך אשליה – העברה
הרצאה מס' 118, 18 באוקטובר 1963
ביטויים רבים של חייכם הארציים מסמלים דואליות מכיוון שכל כך הרבה דברים מופיעים כזוגות של הפכים. בחשיבה הפילוסופית, המין האנושי עצמו מזווג – גבר ואישה, לילה ויום, חיים ומוות. אלו הן רק כמה דוגמאות לאופן שבו החיים על פני כדור הארץ מציגים את עצמם בפיצולים דו-כיוונים. המין האנושי מבטא אפוא פיצול כפול המתבטא בדרכים רבות אחרות, . . .
לקריאה     להורדה
119. תנועה, תודעה, ניסיון: עונג, מהות החיים
הרצאה מס' 119, 15 בנובמבר  1963
לפני זמן רב הרצאתי על כוח החיים. הבה נבחן זאת שוב אך עם ההבנה הגדולה יותר שצברתם. כוח החיים הוא זרם אנרגיה זורם חופשי, המתבטא ביקום כולו. בכל מקום שארגון ממלא תנאים חיוניים מסוימים, הוא מכוון לכוח החיים. כוח החיים מחלחל ומחייה אותו. זה חי. אורגניזם חי נוצר.
לקריאה     להורדה
120. האינדיבידואל והאנושות
הרצאה מס' 120, 13 בדצמבר 1963
מהלך זה ייתן לך הבנה וראייה גדולים ורחבים יותר של היחסים בין הפרט לבין המכלול של כל הפרטים. הוא יאפשר לכם לדמיין שהאנושות בכללותה היא ישות, הנשלטת על ידי אותם חוקים ממש כמו שהפרט מהווה חלק מהגוף הגדול יותר – המין האנושי. ישנם היבטים בתוך הפרט שאינכם מבינים עד תום ולכן אינכם יכולים לשלוט בהם, ובכך הורסים את האיחוד, השלווה והשילוב של האישיות. זה חל גם על המין האנושי בכללותו.
הרצאה זו תורגמה ע"י חווה אילון ונמצאת באתר שלה:  לקריאה לחץ כאן
121. העתקה, החלפה, כפייה
הרצאה מס' 121, 10 בינואר 1964
כפי שאתם כבר יודעים משיחותינו הקודמות, כל רגש, כל תחושה, כל מחשבה, כל גישה, כל צורך – הם זרם אנרגיה. ישנם סוגים רבים ושונים של אנרגיה, התואמים לסוג התחושה או הצורך. האדם המורכב שיש בו חיים עשירים ומלאים מבטא מגוון רחב של צרכים ורגשות, ולא רק מעטים.
לקריאה     להורדה
122. הגשמה עצמית דרך מימוש עצמי כגבר או כאשה
הרצאה מס' 122, 7 בפברואר 1964
כל מי שמגשים את עצמו תורם משהו לחיים. הם מעשירים את החיים לא רק על ידי שימוש ביכולותיהם המקצועיות, אלא גם באמצעות יכולתם להתייחס לבני אדם אחרים ולקיים איתם קשרים פוריים. ככל שהפיתוח העצמי מתקדם, מחסומים נופלים; הפחד מאחרים והפחד העצמי מהקשר עם אחרים – נעלמים, וקשר אמיתי מתאפשר.
לקריאה     להורדה
123. התגברות על הפחד מהלא נודע
הרצאה מס' 123, 3 באפריל 1964
לפי מידת אי המודעות למה שמתרחש בתוככם, כך תפחדו מהזמן שחולף ומ-"הלא נודע הגדול". כשאדם צעיר, פחדים אלו עשויים להירגע. אבל במוקדם או במאוחר כל בן אנוש יתעמת בצורה ישירה יותר עם הפחד מהמוות. אני רוצה להדגיש זאת זה שוב: באותה המידה שאתם מכירים את עצמכם, כך אתם מממשים את חייכך, את עצמכם, את הפוטנציאל הרדום שלכם. ובמידה זו, לא תחששו מהמוות אלא תחוו אותו כהתפתחות אורגנית, והלא נודע כבר לא יהווה איום.
תרגום הרצאה זו נמצא בפרק 11 של הספר "יחסים". אל דף הספר
לקריאת המקור באנגלית באתר של Pathwork:  לחץ כאן
124. שפת הלא-מודע
הרצאה מס' 124, 1 במאי 1964
כל מה שנסתר מהמודעות ממשיך לשלוט בכם מבלי שתוכלו, דרך ההיגיון שלכם, לשנות אותו. לפיכך ישנה חשיבות עליונה לאתר השקפות שגויות נסתרות שכאלה.
תרגום הרצאה זו נמצא בפרק 11 של הספר "הרוע ושברו". אל דף הספר
הרצאה זו תורגמה ע"י חווה אילון ונמצאת באתר שלה:  לקריאה לחץ כאן
125. מעבר מ 'זרם הלא' ל 'זרם הכן'
הרצאה מס' 125, 29 במאי 1964
הבה נסכם תחילה את המשמעות של הזרמים כן-ולא. "זרם-הכֵּן" הוא הביטוי של האינטליגנציה העליונה והכוח האוניברסלי היצירתי…
"זרם-הלא" משפיע עלינו בצורה הפוכה, אך לא במובן שהוא עצמו רשע, המתבטא בתוכנית הבריאה כעקרון שווה לכוח החיים אלא כמה שמורכב יותר מבורות, עיוורון, עיוות וחוסר מודעות.
תרגום הרצאה זו נמצא בפרק 12 של הספר "הרוע ושברו". אל דף הספר
את סכום ההרצאה שנכתב ע"י ליאורה ורדי ניתן לקרוא אותה מתפריט 'תקצירים וסיכומים' או כאן