הרצאות 126-150 – הנתיב להתמרה

הרצאות 126-150

הרצאות הנתיב – מהדורת 1996

ההרצאות כאן הן תרגום של הרצאות הנתיב במהדורת 1996 המכילה 258 הרצאות, שחלקן תומללו ממפגשי שאלות ותשובות. מהדורה זו נערכה כדי לפשט את מבנה השפה המורכב שבו נוצרו ההרצאות המקוריות. שפת האם של אווה הייתה גרמנית ומבנה המשפט שלה שיקף זאת (ולפעמים אף הביא לשימוש מביך באנגלית). מהדורה זו מבטלת גם את מה שניתן לראות כטרמינולוגיה סקסיסטית שהייתה מקובלת בתקופת העברת החומר אך בפועל, אינה מקובלת כיום. ובאופן כללי, מהדורה זו מפשטת את השפה בדרך שאינה פוגעת במשמעות ההרצאה עצמה.

126. קשר עם כוח-החיים
הרצאה מס' 126, 26 ביוני 1964
הבה נסקור היבטים מסוימים של כוח החיים. כוח החיים הוא אינטליגנטי עמוק, והאינטליגנציה שלו תמיד זמינה, תמיד נוכחת ומוכנה ליישום לא רק בנושאים גדולים וחשובים; אינטליגנציית-על זו "רואה לנכון" לבטא את עצמה…
לקריאה     להורדה
127. ארבעת שלבי האבולוציה: רפלקסים, מודעות, הבנה, ידיעה
הרצאה מס' 127, 2 באוקטובר 1964
בכל 'נתיב התפתחות' אמיתי, וללא קשר לגישה, יש לחשוף את התחומים שבהם אתם לא חופשיים ואוטומטים.
לקריאה     להורדה
128. מגבלות שנוצרות עקב ברירות אשלייתיות
הרצאה מס' 128, 30 באוקטובר 1964
דמיינו לעצמכם מרחבים פתוחים ורחבים המכילים את כל יופיו של העולם, את כל מה שאדם יכול לדרוש להנאתו. אבל אנשים לא רואים את השטחים הפתוחים הרחבים האלה. הם לא רואים את העוצמות, את הכוחות, הנכסים ואת היופי הסובבים אותם.
לקריאה     להורדה
129. מנצח מול מפסיד משחק הדדי בין העצמי לכוחות היצירתיים
הרצאה מס' 129, 27 בנובמבר 1964
כאשר שני אנשים הקשורים ביניהם במערכת יחסים, מאמצים בחירות מנוגדות – הקשר יהיה כרוך בחיכוכים עד כדי חוסר תקווה. כל אחד מתרעם על האחר ממה שהוא מפחד ונלחם בעצמו. "המנצח" חושש מדחפים של חיבה אמיתית כמו פחד מחולשה ורצון לתלות. "המפסיד" חושש…
לקריאה     להורדה
130. מציאת שפע אמיתי באמצעות מעבר דרך הפחד
הרצאה מס' 130, 8 בינואר 1965
ישנן שתי פילוסופיות, של החיים ושל המציאות הרוחנית, שנראות סותרות לחלוטין. האחת טוענת שהאדם הבוגר מבחינה רוחנית ורגשית צריך ללמוד לקבל את הקשיים בחיים. אך כדי להתמודד עם החיים, אנשים צריכים לקבל את מה שהם לא יכולים לשנות מיד, את מה שנמצא מעבר לתחום ההשפעה הישיר שלהם…
לקריאה     להורדה
131. אינטראקציה בין ביטוי לרושם
הרצאה מס' 131, 5 בפברואר 1965
בנתיב שלנו, יש לנו שתי גישות יסוד, שתיהן הכרחיות. האחת היא למצוא, לבטא ולרוקן את מה שבתוכנו – כך שניתן יהיה לבחון אותו מחדש לגבי אמיתותו ומציאותו. השנייה היא להרשים, לעצב ולכוון את הכוחות בתוכנו, כדי ליצור נסיבות חיוביות (או משתנות) יותר. לקריאה    להורדה מתוך האתר של חווה אילון
132. תפקיד האגו ביחס לעצמי האמיתי
הרצאה מס' 132, 19 במרץ 1965
ראשית אני רוצה לדון כיצד האני הפנימי שונה מהאני החיצוני, או האני האמיתי מהאני. מה הקשר שלהם זה לזה? יש הרבה תיאוריות מבלבלות לגבי תפקוד האגו. על פי חלקם, האגו במהותו שלילי, לא רצוי, והמטרה הרוחנית היא להיפטר ממנו. תיאוריות אחרות…
הרצאה זו נמצאת גם בפרק 13 של הספר "הרוע ושברו" אל דף הספר
לקריאה     להורדה
133. אהבה – לא ציווי אלא תנועת נשמה ספונטאנית של העצמי הפנימי
הרצאה מס' 133, 30 באפריל 1965
הבה נבחן כעת את נושא האהבה לעומק. בדרך זו נוכל להתקרב צעד נוסף להשגת המפתחות הגדולים מכל לחיים האמיתיים – לא על ידי ביצוע פקודות מאולצות, מלאכותיות, מושלכות מהאינטלקט, אלא הפעילות הפנימית הספונטנית של הלב.
לקריאה     להורדה
134. מושג הרוע
הרצאה מס' 134, 28 במאי 1965
החוסר בתחושה והחוסר ברגישות כלפי הכאב העצמי, פירושו קהות וחוסר רגישות במידה שווה גם כלפי אחרים. כאשר בוחנים מקרוב את התגובות של האדם, ניתן לעתים קרובות להבחין שהתגובה הספונטנית הראשונה לזולת, היא חמלה, אמפתיה, השתתפות של הנשמה. אבל…
הרצאה זו נמצאת גם בפרק 14 של הספר "הרוע ושברו" אל דף הספר
לקריאה     להורדה
135. תנועה מתוך רגיעה – סבל הנגרם מחיבור כוח החיים למצבים שלילים
הרצאה מס' 135, 25 ביוני 1965
התנועה הקוסמית הזו, החודרת לכל מה שיש, היא תערובת של ניידות ורגיעה. מפתח הניידות בשילוב של רגיעה, פותח את העולם. זהו מצב ההוויה, או העיקרון המאוחד של ההוויה. דואליות או קונפליקט נוצרים רק דרך תפיסה שגויה.
לקריאה     להורדה
136. הפחד האשלייתי של העצמי
הרצאה מס' 136, 1 באוקטובר 1965
הפחד מהעצמי הוא הפחד הבסיסי שעומד מאחורי הפחד מהחיים, ואפילו מהפחד ממוות. גם הפחד מאחרים לא יכול להתקיים ללא הפחד מעצמך. מספר חברים שלי מתקרבים כעת לנקודה שבה יש לוותר על "השקר הגדול" של המסכה וההעמדת הפנים. מול ההחלטה הזו מתחולל קרב. חשוב מאוד עכשיו לדון מהיכן נובע הפחד מהעצמי ומה הוא עושה אם הוא מתכרבל במקום להתגבר עליו.
לקריאה    להורדה מתוך האתר של חווה אילון
137. איזון השליטה הפנימית והחיצונית
הרצאה מס' 137, 29 באוקטובר 1965
ההפרדות מהמרכז, היא החומה של אי הידיעה שהמרכז הפנימי הזה של חוכמה, אהבה וכוח – קיים. לכן אינך מחפש איתו קשר, ומכאן מתעוררים יותר בלבול, טעויות ובורות. ככל שאתה פחות מודע למרכז הפנימי הזה, כך ההפרדה שלך ממנו תהיה גדולה יותר.
לקריאה     להורדה
138. המאבק האנושי בין שאיפה ופחד מפני קרבה
הרצאה מס' 138, 26 בנובמבר 1965
מערכת היחסים שלך עם אדם אחר יכולה להצליח רק כאשר אתה מונע מהישות הפנימית שלך. אם מערכת היחסים נקבעת אך ורק על ידי האינטלקט והרצון החיצוניים, היכולות הללו לא יכולות למצוא את האיזון העדין של לאפשר את הביטוי העצמי שלך, וגם לקבל את הביטוי העצמי של האחר.
לקריאה     להורדה
139. המתת המרכז החי באמצעות פירוש מוטעה של המציאות
הרצאה מס' 139, 7 בינואר 1966
בכל פעם שאתה מוצא את עצמך בסיטואציה שאינה רצויה ואשר מותירה אותך בלתי מסופק בשום צורה – חוסר שביעות הרצון, המעורפל בדרך כלל, גורם לך לשאוף למצב אחר. התכווננות לקראת מטרה ברורה יחד עם תפיסה מדויקת של דרך חיים טובה יותר, יכולים להצליח רק כאשר המצב הנוכחי, עם חסרונו, מובן לחלוטין. חתירה לקראת מצב אחר כאשר המצב הנוכחי אינו מובן במלואו תגרום לכישלון ותסכול.
לקריאה     להורדה
140. קונפליקט בין הנאה המונחה באופן שלילי להנאה המונחה באופן חיובי
הרצאה מס' 140, 4 בפברואר 1966
העיקרון שאני מסביר כאן מתקיים בכל הרמות והוא ניתן לבירור ברמה הפיזית. המערכת הפיזית, כמו כל המערכות או המישורים האחרים, שואפת גם היא להגיע לשלמות ולבריאות. כאשר כוח מטריד מושך לכיוון הפוך, המשיכה של שני הכיוונים יוצרת את הכאב. ואיך יודעים זאת? כי כאשר מוותרים על המאבק, מרפים ונכנעים לכאב, הכאב מפסיק.
הרצאה זו נמצאת גם בפרק 15 של הספר "הרוע ושברו" אל דף הספר
סכום ההרצאה ותרגילים שנכתבו ע"י אבי לוי ניתן לקרוא מתפריט 'תקצירים וסיכומיםאו כאן
לקריאה     להורדה
141. חזרה לרמת המושלמות המקורית
הרצאה מס' 141, 18 במרץ 1966
מדי פעם חשוב לציין מחדש מה המסלול, ומה הוא אמור להשיג. חשוב לראות זאת תמיד באור חדש ומזוויות שונות. הדרך הזו לא אמורה להילקח כתרופה, וגם לא בתור מותרות…
לקריאה
142. הכמיהה והפחד מהאושר, הפחד לשחרר את האגו הקטן
הרצאה מס' 142, 15 באפריל 1966
כדי להרפות כראוי יש צורך באגו בריא ומאוזן, שאינו מוחדר במושגים כוזבים, פחדי שווא ועמדות הרסניות. רק אז יכול האגו לוותר על השליטה הישירה וההדוקה מדי עם הרצון החיצוני, מה שהופך אז לאפשרי ולמעשה רצוי.
לקריאה
143. אחדות ודואליות
הרצאה מס' 143, 13 במאי 1966
במישור התודעה המאוחד אין הפכים. אין טוב או רע, אין נכון או לא נכון, אין חיים או מוות. יש רק טוב, רק נכון, רק חיים. אבל זה לא סוג הטוב, או הזכות או החיים – שמרכיבים רק קוטב אחד של הניגודים הדואליסטיים.
התרגום להרצאה זו נמצא בפרק 5 של הספר "הנתיב להתמרה עצמית" אל דף הספר
לקריאת המקור האנגלי באתר Pathwork:  לחץ כאן
144. התהליך והמשמעות של גדילה
הרצאה מס' 144, 10 ביוני 1966
דנו באחדות ובעקרונות הדואליסטיים. התודעה, התפיסה והניסיון האנושיים מכוונים בדרך כלל לעיקרון הדואליסטי. זה אומר שהכל נתפס בהפכים – טוב או רע, רצוי או לא רצוי, חיים או מוות. כל עוד האנושות חיה בדואליזם הזה, הקונפליקט והאומללות יימשכו.
לקריאה     להורדה
145. היענות לקריאת החיים
הרצאה מס' 145, 9 בספטמבר 1966
החיים מציגים קריאה והיא תובעת דרישה מכל אדם חי. רוב האנשים אינם חשים בקריאה זו. רק כשאתה הופך מודע לאשליות שלך, אתה יכול להיות מודע בו-זמנית יותר לאמת שבתוכך, ולכן גם לחיים.
לקריאה     להורדה
146. המושג החיובי של החיים: חוסר פחד לאהוב – האיזון בין אקטיביות לפסיביות
הרצאה מס' 146, 7 באוקטובר 1966
בהרצאה האחרונה דנתי בצורך לשנות פגמי אופי. הצעד הראשון לקראת טרנספורמציה זו – הוא תמיד המודעות לתקלות. זה לא קל, אבל גם לא קשה, אם ניגשים אליו בגישה המתאימה. ברגע שאתה מודע לתקלות הספציפיות שלך, השלב הבא הוא להבין את הסיבה לקיומן, ומדוע אתה נאחז בהן.
את סכום ההרצאה שנכתב ע"י ליאורה ורדי ניתן לקרוא מתפריט 'תקצירים וסיכומיםאו כאן
147. טבע החיים וטבע האדם
הרצאה מס' 147, 4 בנובמבר 1966
…החיים יתגלו בדיוק כפי שאתה מאמין ותופס אותם – אף לא טיפה אחרת. אם חווית החיים שלך והמושגים המודעים שלך סותרים, זו הוכחה לכך שהמושגים הלא מודעים שלך חייבים להתאים לניסיון החיים שלך בפועל.
הרצאה זו תורגמה ע"י חווה אילון ונמצאת באתר שלה:  לקריאה לחץ כאן
148. חיוביות ושליליות: זרם אנרגיה אחד
הרצאה מס' 148, 2 בדצמבר 1966
לא קל להגיע למודעות שבה אתה יכול לראות את עצמך חושב, מרגיש ופועל בצורה הרסנית; שבה אתה מודע לכך שזה גורם לך אומללות, ובכל זאת לא מסוגל ולא מוכן לוותר על דרך ההוויה הזו. להיות מודעים למצב הזה הוא מדד גדול להצלחה, אבל כדי להשיג את החלק השני של שלב זה, של האבולוציה שלכם, כלומר השחרור מההרסנות, יש להבין טוב יותר את טבעו של ההרס.
הרצאה זו נמצאת גם בפרק 16 של הספר "הרוע ושברו" אל דף הספר
לקריאה     להורדה
149. משיכה קוסמית כלפי איחוד – תסכול
הרצאה מס' 149, 13 בינואר 1967
כוח החיים מורכב אפוא לא רק מהמשיכה כלפי אחרים, אלא גם מהנאה עילאית. החיים וההנאה הם אחד. חוסר הנאה הוא עיוות כוח החיים, והוא נובע מהתנגדות לעיקרון היצירתי. חיים, הנאה, מגע ואחדות עם אחרים הם המטרה של התוכנית הקוסמית.
לקריאה     להורדה
150. חיבה עצמית התנאי למצב של אושר אוניברסאלי
הרצאה מס' 150, 10 במרץ 1967
היקום מורכב כך שכל יצור אינדיבידואלי מסוגל להיות במצב מתמיד של אושר. אושר הוא לא רק אפשרות תיאורטית: זה המצב הטבעי של האנושות. זה חוק טבע. אדם שאינו במצב של אושר נמצא במצב לא טבעי, מופרע. חשוב לכם, ידידיי, לתפוס ולהעריך עובדה זו.
לקריאה     להורדה